Śliwki mirabelki to często niedoceniane owoce, a szkoda, bo można mieć je zupełnie za darmo. Rosną na obrzeżach dróg, pól i łąk, a połowa lata to idealny moment, aby wybrać się na ich zbiór. Z mirabelek można robić przetwory dokładnie tak samo, jak z innych śliwek. My dziś proponujemy nalewkę z mirabelek. Mirabelkówka to bardzo aromatyczna nalewka, która z pewnością pozytywnie zaskoczy gości. Jeśli zbierasz mirabelki na dziko, ważne jest, aby szukać miejsc z dala od źródeł zanieczyszczeń. Park czy ulica w centrum miasta niekoniecznie będą dobrym wyborem, lepiej szukać obrzeży łąk i polnych dróg za miastem.
WAŻNE: nalewka z mirabelek to napój alkoholowy. Nie mogą go pić dzieci, kobiety w ciąży, ani inne osoby, które z różnych powodów nie powinny sięgać po alkohol. Według zaleceń WHO nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.
Jak zrobić nalewkę z mirabelek?
Są różne szkoły robienia nalewki z mirabelek. My proponujemy, aby śliwki wypestkować (choć jest to nieco pracochłonne). Tak przygotowane owoce zalewamy spirytusem, wódką i syropem cukrowym. Po zlaniu nalewki można dodatkowo zasypać owoce odrobiną cukru i odstawić jeszcze na ok. 2 tygodnie. Cukier powinien się rozpuścić i wyciągnąć resztę alkoholu z owoców. Powstały płyn należy dolać do reszty nalewki.
Do zrobienia nalewki można wykorzystać nie tylko żółte, najbardziej popularne mirabelki, ale też te czerwone.
Przepis: Nalewka z mirabelek (mirabelkówka)
Tradycyjna nalewka ze śliwek.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 2 kg mirabelek
- 700 g cukru
- 700 ml spirytusu
- 300 ml wody
- 200 ml wódki
Sposób przygotowania
- Szykowanie nalewkiMirabelki wydryluj i słoju zalej wódką, spirytusem oraz syropem zrobionym z wody i cukru. Odstaw na ok. 8 tygodni.
- Zlewanie nalewkiPo tym czasie zlej płyn z owoców, przelej do butelek i odstaw jeszcze na ok. 3-4 miesiące.
Inne pomysły na mirabelkówkę
Nalewkę z mirabelek możesz podkręcić różnymi dodatkami smakowymi. Może to być np. laska wanilii albo kawałek kory cynamonu. Ciekawą opcją jest też zrobienia nalewki śliwkowej z różnych rodzajów śliwek albo wymieszanie mirabelek z innymi owocami. My w tej wersji proponujemy dodać do nich inne owoce o żółtym lub pomarańczowym kolorze, np. morele, brzoskwinie czy żółte renklody.
Czytaj też:
Dżem z mirabelek robię bez drylowania. Genialny patent podpatrzyłam u znanej blogerkiCzytaj też:
Do nalewki z jagód dodaję dwa nietypowe składniki. Każdy pyta, co robię, że jest tak dobra