Meksykański napój ze skórek ananasa to prawdziwy hit. Smakuje znakomicie, a dodatkowo jest zdrowy. Proces fermentacji wzbogaca go o probiotyki, a wcale nie jest trudno przeprowadzić go w domowych warunkach. Spróbowałam i byłam tak zachwycona, że wciąż wracam do tego przepisu.
Jak zrobić tepache, czyli meksykański napój fermentowany?
Tepache nie wymaga wielu przygotowań. Umyte skórki wkładam do czystego słoja i zalewam je syropem cukrowym oraz wodą. Dodaję też laskę cynamonu, która podkręca smak i metabolizm, ułatwiając trawienie. Fermentowany napój możesz traktować jak probiotyk i raczyć się nim od czasu do czasu, by wspomóc działanie układu pokarmowego. Jeśli nie zależy ci na takim efekcie, sięgnij po ten meksykański napój, by ugasić pragnienie w upalny dzień. Pamiętaj tylko, że może zawierać śladowe ilości alkoholu. Nie będzie więc odpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży, matek karmiących oraz osób przyjmujących leki.
Przepis: Tepache
Slodko-kwaśny napój z ananasa rodem z Meksyku orzeźwia i korzystnie wpływa na układ pokarmowy.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Meksykańska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 82 w każdej porcji
Składniki
- 1 średniej wielości ananas
- 1 laska cynamonu
- 150 g cukru
- 2 litry wody
Sposób przygotowania
- Rozdrabnianie ananasaUmyj ananasa, pozbaw go pióropusza liści i twardej skórki ze spodu. Odetnij skórkę z boków owocu, a jego wnętrze potnij tak, aby wydzielić zdrewniały środek. Miękką część zachowaj do innych przepisów.
- Sporządzanie syropu cukrowegoDwie szklanki wody umieść w garnku, wsyp do niej cukier. Podgrzewaj na niewielkim ogniu, aż się rozpuści.
- Nastawianie tepacheDo czystego słoika wrzuć skórki ananasa. Wrzuć laskę cynamonu i wlej syrop cukrowy. Dolej pozostałą wodę. Zakręć słoik i przemieszaj zawartość, lekko nim potrząsając. Odstaw w ciepłe, ale nie nasłonecznione miejsce i rozszczelnij delikatnie zamknięcie. Pozostaw na 2-3 dni.
Kiedy tepache jest gotowe i jak smakuje?
Podczas fermentacji w słoiku ze skórkami i cukrowym syropem zaczną pojawiać się bąbelki. Gdy na powierzchni płynu będzie ich już sporo, spróbuj napoju. Właściwie sporządzone tepache przyjemny słodko-kwaśny smak i jest lekko gazowane. W takim wypadku możesz odcedzić zawartość słoika, płyn przenosząc do czystych butelek.
Wyraźnie kwaśny i ostry smak fermentowanego napoju świadczy o powstaniu ananasowego octu. On też jest cenny i możesz go stosować w kuchni. Nie pij go jednak jak lemoniady, a jedynie dolewaj odrobinę do napojów lub dań, które zwykle przyrządzasz z dodatkiem innych octów.
Jak podawać tepache?
Meksykański napój z ananasa nie wymaga wielu dodatków. By był bardziej orzeźwiający, możesz podać go z kostkami lodu. Jeśli częstujesz nim gości, udekoruj szklanki kawałkami owocu lub dodaj po kilka słodkich kostek do naczyń z tepache. Będą świetnie prezentowały się na stole.
Wskazówki dotyczące przygotowania tepache
Zwróć uwagę na jakość składników. Do meksykańskiego napoju konieczny jest dodatek cynamonu cejlońskiego. Unikaj kupowania tańszej chińskiej przyprawy opisywanej jako cassia. Zbyt duże spożycie zawartej w niej kumaryny może być niebezpieczne dla zdrowia.
Do zrobienia tepache najlepszy będzie ananas z ekologicznej uprawy. Taki owoc nie będzie zawierał środków ochrony roślin, więc nie zaszkodzi, a fermentacja z jego udziałem przebiegnie prawidłowo.
Czytaj też:
Ten tani i prosty napój robię w upały dla rodziny. Gasi pragnienie i odpręża organizmCzytaj też:
Orzeźwiający napój robię za grosze. Przepis przywiozłam z Suwalszczyzny