Jak wykorzystać polędwiczkę wieprzową? Zrób z niej kotlety, dokładnie tak samo, jak robisz schabowe. Panierowane kotlety z polędwiczki wieprzowej są delikatniejsze i bardziej soczyste, a mięso jest idealnie miękkie. Są co prawda mniejsze niż tradycyjne schabowe – ale to też może być zaletą.
Jak zrobić panierowane kotlety z polędwiczki wieprzowej?
Kluczowe jest odpowiednie rozbicie mięsa. Polędwica wieprzowa jest delikatna i miękka, dlatego lepiej unikać tu tradycyjnego tłuczka do mięsa, a jeśli już – należy to zrobić bardzo delikatnie i rozbijać mięso przez folię. Tak naprawdę wystarczy tu jedynie ręka: takie kotlety można rozbić, delikatnie uderzając w mięso pięścią. Dalej możesz robić wszystko dokładnie tak, jak przy tradycyjnych schabowych. Nasza propozycja to klasyczna panierka z mąki, jajka i bułki tartej.
Przepis: Kotlety z polędwiczki wieprzowej
Panierowane kotlety z polędwicy wieprzowej.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 500 g polędwicy wieprzowej
- 2 jajka
- 3/4 szklanki mąki
- 3/4 szklanki bułki tartej
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie kotletówPolędwicę pokrój w dość grube plastry (ok. 2 cm grubości). Rozbij każdy bardzo delikatnie (można to zrobić ręką). Dopraw solą i pieprzem. Jajka roztrzep widelcem na płaskim talerzu, w kolejnych wysyp mąkę i bułkę tartą. Na patelni rozgrzej olej.
- Smażenie kotletówKawałki mięsa panieruj kolejno: w mące, jajku i bułce. Kładź na rozgrzaną patelnię i smaż z obu stron na złoto.
Panierka do polędwiczek wieprzowych
Z samą panierką możesz poeksperymentować. Do bułki tartej możesz dodać np. odrobinę parmezanu. Bułkę tartą możesz także zastąpić mąką migdałową, ziarenkami sezamu albo chrupiącym panko (do kupienia na półkach z azjatycką żywnością). Jeśli lubisz pikantne smaki, dopraw panierkę odrobiną chilli.
Jak podawać kotlety z polędwiczki wieprzowej?
Panierowane kotlety z polędwiczki wieprzowej to idealny dodatek do tradycyjnego obiadu. Doskonale smakują w towarzystwie ziemniaków i świeżych surówek, np. surówki z marchewki, pora czy świeżej kapusty, ale pasują tu także wszelkiego rodzaju kiszonki. Kotlety można podać z kaszami (np. gryczaną czy jęczmienną), ale także ryżem czy makaronem. W tej ostatniej wersji może to być np. makaron z sosem pieczarkowym. Takie niewielkie kotlety sprawdzą się także jako wkład do bułek: w tej wersji będą znakomitym prowiantem na weekendową wycieczkę za miasto.
Czytaj też:
To najlepszy sposób na odgrzanie schabowych. Kotlety będą jak świeżo usmażoneCzytaj też:
Zawsze zalewam mięso tą marynatą. Kotlety schabowe wychodzą pyszne i soczyste