Sekret tego dania tkwi w jego prostocie. To niby tylko cebula, ale nietypowy dodatek sprawia, że trudno się od niej oderwać. Cebula po staropolsku to tradycyjna potrawa, znana w polskiej kuchni od wieków. Aromatyczna i intensywna w smaku, przez lata była popularnym dodatkiem do mięs i kasz. Przygotowuje się ją poprzez duszenie cebuli na maśle. Natomiast dodatek miodu dodaje jej subtelnej słodyczy i wyjątkowego charakteru..
Jak zrobić cebulę po staropolsku?
Kupując zwykłą cebulę, nigdy nie mamy pewności, czy okaże się ostra, czy słodka. Szczególnie ten ostry, gryzący smak może być nieprzyjemnym zaskoczeniem. Istnieje jednak sposób, który stanowi siłę tego przepisu. Dodatek miodu nada potrawie delikatnej słodyczy. Ostrość cebuli różni się od smaku ostrych przypraw – moim zdaniem jest mniej przyjemna. Dlatego warto wzbogacić danie szczyptą pieprzu cayenne. To połączenie naprawdę zachwyca.
W przepisie jest mowa o pokrojeniu cebuli w piórka, ale jeśli wolisz, możesz pokroić ją na ćwiartki. W takim przypadku warto mieszać ją delikatniej, by się nie rozpadły. Smak pozostanie równie dobry, jednak danie będzie prezentować się nieco inaczej.
Przepis: Cebula po staropolsku
Ten sposób na cebulę jest genialny. Ten dodatek jest prostą przekąską, która Cię zaskoczy
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 123 w każdej porcji
Składniki
- 4 duże cebule
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka miodu
- 100 ml bulionu (np. drobiowego lub warzywnego)
- 1 łyżka śmietany 18%
- Sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Przygotowanie cebuliCebule obierz i pokrój w piórka. Posyp solą i pieprzem.
- PodsmażanieNa patelni rozpuść masło na średnim ogniu. Dodaj cebulę i podsmażaj delikatnie, aż lekko się zarumieni. Następnie wlej bulion i, zanim się podgrzeje, wymieszaj go ze śmietaną. Gdy płyn zacznie się gotować, zmniejsz ogień i odparuj nadmiar. Mieszając, dodaj miód i dokładnie połącz składniki, aż miód całkowicie się rozpuści.
Z czym podać cebulę po staropolsku?
Cebulę po staropolsku możesz podać jako dodatek do różnorodnych dań. Jej słodki smak świetnie komponuje się ze słonymi rzeczami. Spróbuj jej z jedną z nich:
- Pieczone mięsa – doskonale komponuje się z pieczoną karkówką, schabem, polędwiczkami, gęsią oraz dziczyzną, nadając im wyrazisty, aromatyczny smak.
- Kluski śląskie – ich delikatna konsystencja wspaniale współgra z cebulą, czyniąc danie jeszcze bardziej pełnym i sycącym.
- Grzanki – chrupiące tosty lub bagietka czosnkowa z karmelizowaną cebulą to idealny pomysł na wyśmienitą przekąskę.
- Kasze – gryczana lub jęczmienna z dodatkiem cebuli nabierają głębi smaku i świetnie wpisują się w tradycyjną polską kuchnię.
- Pierogi – szczególnie te z mięsnym farszem, zyskują wyjątkowy aromat dzięki cebuli, podkreślając ich domowy charakter.
Czytaj też:
Zapiekane bułki z szynką i serem to prawdziwy hit. Pomysł jest prosty, a efekt WOW gwarantowanyCzytaj też:
Ten aromatyczny sos sprawia, że pulpety smakują obłędnie. Cała rodzina za nimi przepada