Marynowane grzyby to przekąska idealna. Sprawdzają się na imprezach, można dodawać je do sałatek, koreczków, kłaść na kanapki czy potraktować jako dodatek do obiadu. Kluczem do ich smaku jest odpowiednia zalewa i dodatki.
Ile octu dać do marynowanych grzybów?
Nie ma tu jednej reguły, bo wszystko zależy od tego, jak intensywny smak octu chcesz uzyskać. Ja wykorzystuję zasadę 4:1, czyli cztery porcje wody i jedna porcja octu – i tak podaję w przepisie. Znajdziesz jednak przepisy, gdzie te proporcje będą 3:1. Zalewa jest wówczas intensywnie octowa i zwykle dodaje się wtedy do niej więcej cukru, który łagodzi kwaśność octu. Jeśli pierwszy raz marynujesz grzyby, warto zrobić zalewę w różnych proporcjach i znaleźć najlepszą opcję dla siebie.
Grzyby można marynować także w occie jabłkowym. Jest on jednak dużo delikatniejszy niż ocet spirytusowy i tu zawsze należy dać więcej octu. Sprawdzą się w tym przypadku proporcje 2:1.
Najważniejsza zasada: zalewę zawsze należy spróbować przed zalaniem nią grzybów. To moment, kiedy możesz jeszcze np. dodać więcej cukru, jeśli chcesz złagodzić jej smak, albo więcej soli, jeśli chcesz smak wzmocnić.
Jakie grzyby można marynować?
Najbardziej popularne do marynowania są popularne w polskich lasach podgrzybki, borowiki, ale też kurki, rydze, maślaki (te należy obrać ze skórki), koźlarze oraz opieńki. Świetnie w marynacie sprawdzą się późne opieńki. Dobry do marynowania jest także uwielbiany przez grzybiarzy siedzuń sosnowy.
Jeśli masz w koszyku różne grzyby, warto zamarynować ich mieszankę. Takie grzybki pięknie wyglądają w słoiku i zyskują na smaku.
Jak zrobić grzyby w occie?
Grzyby przed marynowaniem należy obgotować w dobrze osolonej wodzie. Same dodatki do grzybów mogą być różne: w naszym przepisie to marchewka, chrzan, czosnek oraz cebula, ale i tu możesz pozostawić na swoje ulubione. Kiedyś dawałam do grzybków jedynie marchewkę i cebulę, ale od kiedy dostałam od kolegi słoiczek grzybów z czosnkiem i chrzanem, sama zaczęłam wykorzystywać te dodatki. Do słoiczka z grzybami można dorzucić także kawałek ostrej papryczki.
Ja marynowane grzyby zawsze dodatkowo pasteryzuję. Najprościej zrobić to w piekarniku, ale można też zagotować słoiki w garnku wyłożonym ściereczką.
Rada: przyprawy takie jak ziele angielskie, pieprz i liście laurowe można gotować z zalewą, ale można je też od razu wrzucić do słoików. Zrób tak, jak będzie ci wygodniej.
Przepis: Grzyby marynowane w occie
Pomysł na leśne grzyby do słoików.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 173 w każdej porcji
Składniki
- 2 kg grzybów leśnych
- 1 łyżka soli do gotowania
na zalewę:
- szklanka octu spirytusowego 10%
- 4 szklanki wody
- 12 ziaren pieprzu
- 4 ziarna ziela angielskiego
- 4 liście laurowe
- 3 łyżki cukru
- 1 płaska łyżeczka soli
dodatkowo:
- 1 cebula
- 1 mała marchewka
- 1 kawałek korzenia chrzanu
- 4 ząbki czosnku
- 1 łyżka gorczycy
Sposób przygotowania
- Szykowanie grzybówW garnku zagotuj osoloną wodę i wrzuć na nią grzyby. Gotuj 5-7 minut. Po tym czasie odsącz grzyby na sicie.
- Gotowanie zalewyZagotuj wodę z cukrem i wszystkimi przyprawami. Gotuj 2-3 minuty, po czym dodaj ocet.
- Robienie grzybów w occieDo słoików nasyp odrobinę gorczycy, do każdego włóż niewielki kawałek chrzanu, pokrojoną w krążki cebulę, pokrojoną marchewkę oraz ząbek czosnku. Przełóż gorące jeszcze grzyby i wszystko zalej gorącą zalewą. Zakręć i pasteryzuj jeszcze 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 110 stopni Celsjusza.
Czytaj też:
To jeden z najlepszych grzybów w polskich lasach. Kiedyś był pod ochroną, teraz można zbierać całe koszeCzytaj też:
Część suszonych grzybów zawsze przerabiam na wyjątkową przyprawę. Sypię ją niemal do wszystkiego