Bieszczadzkie gołąbki z ziemniakami – znane lokalnie jako zawyłec – to przepis, którego musisz spróbować choć raz w życiu. Danie to można przygotować na dwa sposoby, czyli w wersji ekspresowej (jak tradycyjne gołąbki, zawijając farsz w liście kapusty i dusząc lub piekąc) oraz w wersji tradycyjnej, co wymaga nieco cierpliwości.
Gołąbki, które robię inaczej niż wszyscy
Bieszczadzki zawyłec to pełne smaku i aromatu danie, które powstaje z białej kapusty oraz ugotowanych ziemniaków, cebuli, kwaśnej śmietany i boczku (opcjonalnie podgardla lub słoniny). W sparzone liście kapusty nadziewane są farszem, który dzięki dodaniu śmietany ma delikatną, kremową konsystencję, układane w garnku, zalewane sokiem z kiszonej kapusty i marynowane przez 24 godziny w chłodnym miejscu. Następnie bieszczadzki zawyłec trafia do piekarnika. Marynowanie gołąbków w soku z kiszonej kapusty nadaje daniu wyjątkowy smak oraz sprawia, że liście białej kapusty rozpływają się w ustach.
Nie musisz obawiać się, że gołąbki z ziemniakami zepsują się, zanim trafią do piekarnika. Sok z kapusty, a dokładnie obecny w nim kwas, to naturalny konserwant.
Jak zrobić gołąbki z ziemniakami?
Gołąbki z ziemniakami wymagają wcześniejszego sparzenia liści kapusty. Z główki wykrawam twardy głąb, a następnie umieszczam kapustę w garnku z wrzącą wodą i zdejmuję liście, gdy nieco zmiękną. Polecam odkładać liście na sitko lub durszlak, a gdy odciekną i nieco przestygną, przełożyć na deskę i od razu nadziewać farszem – jeżeli ułożysz gorące liście jeden na drugim, to mogą zbytnio zmięknąć i będą rwały się podczas formowania gołąbków.
Farsz robię ze świeżo ugotowanych lub wczorajszych ziemniaków. Wcześniejsze ugotowanie ziemniaków pozwala zaoszczędzić nieco czasu. Warzywa gotuję w mundurkach. Najlepsze na farsz do gołąbków są ziemniaki mączyste, które dzięki śmietanie i innym dodatkom staną się kremowe, ale nie będą zbyt mokre i miękkie. Ziemniaki mączyste to ziemniaki typu C, które zawierają dużo skrobi. Takie ziemniaki łatwo rozpadają się podczas gotowania. Na farsz nadają się również niezbyt wodniste ziemniaki typu B, czyli ziemniaki ogólnoużytkowe. Do ziemniaków dodaję pokrojony w kostkę i podsmażony na suchej patelni surowy boczek wędzony i sporo cebuli.
Przepis: Gołąbki z ziemniakami (bieszczadzki zawyłec)
Gołąbki w tej wersji mają genialny smak.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 599 w każdej porcji
Składniki
- 1 duża główka białej kapusty
- 1 litr soku z kiszonej kapusty
Na farsz:
- 1 i 1/2 kg ziemniaków
- 3 średnie cebule
- 500 g boczku
- 4 łyżki gęstej śmietany 18%
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- 2 łyżki klarowanego masła
Sposób przygotowania
- Przygotowanie kapusty i farszuSparzone liście kapusty pozbaw twardych włókien. Ziemniaki wyszoruj miękką szczotką lub szorstką stroną gąbki kuchennej, opłucz i ugotuj w mundurkach do miękkości. Ostudzone ziemniaki obierz i przeciśnij przez praskę lub ugnieć tłuczkiem. Boczek pokrój w małą kostkę i usmaż na suchej patelni. Gdy ładnie się przyrumieni, dodaj pokrojoną w kostkę cebulę i smaż, od czasu do czasu mieszając, aż się zeszkli. Wymieszaj ziemniaki z przestudzoną zawartością patelni i śmietaną oraz dopraw farsz solą i świeżo zmielonym pieprzem.
- Wykonanie i marynowanieNa liście kapusty nałóż farsz, zwiń i ułóż gołąbki jeden obok drugiego w naczyniu, które możesz szczelnie zamknąć np. dużym pojemniku ze szkła lub misce z pokrywką. Dodaj sok z kapusty i marynuj przez 48 godzin.
- PieczeniePrzełóż gołąbki do rondla lub brytfanny, posmaruj z wierzchu klarowanym masłem i podlej sokiem z kapusty, w którym się marynowały. Piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu) przez 50 minut lub do miękkości kapusty. Wskazówka: przed końcem pieczenia możesz włączyć termoobieg lub funkcję opiekania/grillowania, żeby gołąbki ładnie przyrumieniły się z wierzchu.
Gołąbki z ziemniakami podaję na ciepło z dodatkiem kwaśnej śmietany lub jogurtu naturalnego.
Czytaj też:
Ta szybka zapiekanka jest lepsza od gołąbków. Robi się ją szybko, a smakuje każdemuCzytaj też:
Leniwe gołąbki zrobisz w godzinę. Ten pyszny obiad dla rodziny zrobisz bez wysiłku