Młode ziemniaki można potraktować jak zupełnie inne warzywo, niż jesienne ziemniaki. Różnią się bowiem smakiem i konsystencją. Te młode są tak dobre, że można je podawać nie jako dodatek do obiadu, a jako danie główne. Tak też często robię, gdy nie chce mi się spędzać dużo czasu w kuchni. Rodzina wcale wtedy nie narzeka, tylko mówi, że tak dobrych ziemniaków jeszcze nie jadła. Oczywiście kłamią, bo ziemniaki za każdym razem wychodzą mi pyszne. Zwłaszcza te z boczkiem.
Jak gotować młode ziemniaki?
Młode ziemniaki gotuje się, by podać je do obiadu. Ja jednak też często je podgotowuję, by skrócić czas pieczenia czy smażenia. Zasada gotowania młodych ziemniaków niezależnie od przeznaczenia jest taka sama. Należy włożyć je do garnka i zalać wrzątkiem. W ten sposób warzywo to zachowuje najwięcej cennych składników. Oczywiście do wody warto dodać trochę soli, by ziemniaki nią przeszły. Jednak jeszcze zdrowiej będzie, gdy oprószymy je solą już po odcedzeniu. Sól wyciąga bowiem z ziemniaków cenne składniki. Ziemniaki należy gotować do czasu, aż zrobią się miękkie. W zależności od ich wielkości zwykle trwa to 10-15 minut.
Doskonałą barierą dla wartościowych witamin i soli mineralnych zawartych w ziemniakach jest skórka. Dlatego lepiej jej nie usuwać, a jedynie wyszorować ziemniaki przed gotowaniem. Skórka młodych ziemniaków jest cienka i delikatna, a poza tym ugotowane w ten sposób ziemniaki są o wiele smaczniejsze.
Przepis na młode ziemniaki z boczkiem i koperkiem
Mało jest takich prostych dań, które smakują wybornie, jak te młode ziemniaki. Tu jest duża zasługa dwóch dodatków, które są aromatyczne i doskonale ze sobą harmonizują.
Przepis: Młode ziemniaki z patelni
Młode ziemniaki smażone z wędzonym boczkiem, posypane koperkiem
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 340 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg młodych, małych ziemniaków
- 150 g wędzonego boczku
- koperek
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie ziemniakówZiemniaki wyszoruj, opłucz. Wrzuć na osolony wrzątek, gotuj ok. 10 minut, by były prawie miękkie. Odcedź je, osusz.
- Smażenie ziemniakówBoczek pokrój w plasterki, a potem w paski. Boczek wsyp na sporą patelnię, podgrzewaj, by wytopił się z niego tłuszcz i lekko się zrumienił. Wtedy dodaj obgotowane ziemniaki i smaż całość często mieszając, aż ziemniaki apetycznie się zrumienią. Oprósz je solą i pieprzem, posyp posiekanym koperkiem.
Najlepsze dodatki do młodych ziemniaków
Młode ziemniaki nie potrzebują wielu dodatków, by doskonale smakować. Zwykle wystarczy 1-2 składniki dla podkreślenia ich smaku i aromatu. Do najlepszych należą:
- Masło. Stopionym można polać ugotowane ziemniaki. Ja jednak wrzucam kawałek masła do garnka z gorącymi ziemniakami i wykonuję naczyniem okrężny ruch. Wtedy ziemniaki idealnie pokrywają się pysznym tłuszczem.
- Koperek. Warto go stosować razem z masłem, ale nie jest to konieczne. Koperek doda orzeźwiającego smaku i aromatu ziemniakom, a także nada im apetycznego wyglądu. Dobrze też sprawdzą się inne zioła np.: tymianek, rozmaryn, szczypiorek, natka pietruszki.
- Mleko zsiadłe. Ten tradycyjny napój wystarczy podać do ugotowanych ziemniaków, by otrzymać lekkie danie na upalny dzień. Można je zastąpić kefirem lub maślanką.
- Czosnek. Można go dorzucić do gotujących się ziemniaków, wymieszać ziemniaki z przeciśniętym przez praskę czosnkiem lub podać z pieczonym lub smażonym czosnkiem. Aromat będzie nieziemski.
Czytaj też:
Tę tanią i prostą zapiekankę ziemniaczaną robię od razu na dwa dni. Rodzina kocha ten szybki obiadCzytaj też:
Zalewam ziemniaki pysznym sosem i wstawiam do piekarnika. Smakują tak, że można je jeść same