W czasach, gdy sprzedaż wielu produktów była limitowana, a ich zakup graniczył z cudem, nasze mamy i babcie musiały wykazać się dużą pomysłowością. Miały bowiem za zadanie przygotować coś z niczego. Jednak trzeba przyznać, że jak zawsze, radziły sobie świetnie. Wymyślono wtedy dużo awaryjnych potraw, które nie tylko wyglądały, ale też smakowały. Jedną z nich były kotlety z mortadeli. A, że wędlina ta cały czas jest dostępna w sklepach, nic nie stoi na przeszkodzie, by ten rarytas z PRL-u przygotować i dziś.
Co to jest mortadela?
Mortadela to tradycyjna włoska wędlina, która popularna jest w wielu krajach. Jest to rodzaj kiełbasy drobno rozdrobnionej, konsystencją przypominająca parówki, lecz o średnicy ok. 10 cm i więcej. Zwykle robi się ją z mięsa wieprzowego, może mieć też dodatek mięsa drobiowego czy wołowiny. W mortadeli charakterystyczne są kawałki tłuszczu, czasem też np. oliwek, orzechów pistacjowych. W czasie produkcji mięso zostaje zmielone, przyprawione i wtłoczone do osłonek, w których powinno przez jakiś czas dojrzewać, dla uzyskania pełnego smaku. Wędlina ta jest ceniona za delikatny smak i konsystencję. Można ją dodawać do kanapek, przekąsek, sałatek.
Jak zrobić kotlety z mortadeli?
Kotlety z mortadeli robi się ekspresowo, bo wystarczy ją pokroić w plastry, obtoczyć w panierce i usmażyć.
Przepis: Kotlety z mortadeli
Smażone plastry mortadeli panierowane w mące, jajku i tartej bułce
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 525 w każdej porcji
Składniki
- ok. 500 g mortadeli
- 3 łyżki mąki
- 1 jajko
- 1 łyżka mleka
- 1 szklanka tartej bułki
- ostra mielona papryka
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Krojenie mortadeli i smażenie kotletówZ mortadeli usuń osłonkę. Kiełbasę pokrój w plastry o grubości 1-1,5 cm. Panieruj je w mące wymieszanej ze szczyptą ostrej papryki, jajku rozkłóconym z mlekiem oraz w tartej bułce. Smaż na rozgrzanym oleju, aż panierka będzie złocista.
Z czym podać kotlety z mortadeli?
To, co pierwsze przychodzi do głowy na widok kotletów z mortadeli, to podać je z ketchupem i frytkami. Co prawda nie będzie zbyt zdrowo, ale całkiem smacznie. Lżejsza kompozycja powstanie, gdy zaserwujemy te kotlety z ziemniakami, sosem np. tatarskim lub pieprzowym i dużą porcją surówki. Może to być surówka z pora, z młodej kapusty czy sałatka z pomidorów.
Czytaj też:
Robię te kotlety i podaję z domowymi frytkami. Są delikatniejsze niż schaboweCzytaj też:
Tradycyjne kotlety z piesi kurczaka mogą się znudzić. Wtedy sięgam po te soczyste roladki