Piernik staropolski to piernik, który robi się kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Połowa listopada to idealny czas, aby to zrobić. Dwa tygodnie przed świętami to już ostatni dzwonek, a im dłużej ciasto stoi, tym jest lepsze, więc nie odkładajcie tego na ostatnią chwilę.
Jak zrobić piernik staropolski?
Poniżej znajdziecie przepis krok po kroku. W niektórych przepisach na to ciasto znajdziesz dodatek margaryny, moim zdaniem musi to być dobre masło, dokładnie tak, jak robiły nasze babcie i prababcie. Masło dodaje piernikowi smaku.
Możesz wybrać do piernika staropolskiego dowolny, ulubiony miód. Jednak weź pod uwagę, że od miodu zależy smak i kolor ciasta. Ja wybieram tu zawsze miód gryczany, który jest ciemny i bardzo wyrazisty w smaku.
40 g przyprawy do piernika to dwie torebki kupnej, gotowej mieszanki. Możesz zrobić przyprawę piernikową samodzielnie, ale jeśli wykorzystujesz gotowe, zwróć koniecznie uwagę na skład i wybierz taką, gdzie są same przyprawy (tanie mieszanki mają często w składzie mąkę i cukier).
Rada: jeśli chcesz uzyskać mocno ciemny kolor piernika, zwróć uwagę nie tylko na rodzaj miodu, ale możesz też podkręcić kolor, dodając do ciasta 1-2 łyżki miodu.
Kiedy rozwałkowujesz piernik na blaty, już przed pieczeniem, koniecznie podsypuj je mąką. Piernik najlepiej jest piec 2-3 dni przed świętami, wtedy blaty idealnie się zespolą, a piernik zmięknie.
Przepis: Piernik staropolski
Najlepszy piernik na Boże Narodzenie.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 1628 w każdej porcji
Składniki
- 500 g miodu
- 250 g masła
- 1 kg mąki pszennej
- 2 szklanki cukru
- 3 jajka
- 3 łyżeczki sody
- 1/2 szklanki mleka
- 1/2 łyżeczki soli
- 40 g przyprawy do piernika
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaW rondelku rozpuść masło z cukrem i miodem. Podgrzewaj (ale nie zagotuj) i mieszaj, aż wszystkie składniki się połączą. Zostaw do przestygnięcia. Sodę rozpuść w mleku, mąkę wymieszaj z proszkiem do pieczenia i solą. Przełóż wszystkie składniki do jednej misy i wymieszaj (ciasto będzie dość kleiste). Możesz do tego użyć robota.
- Dojrzewanie ciastaPrzełóż ciasto do czystego (wyparzonego) naczynia szklanego lub kamionkowego. Powinno leżakować 2-6 tygodni.
- Pieczenie ciastaCiasto podziel na trzy równe części. Każdą rozwałkuj na szerokość formy – chodzi o to, aby uzyskać trzy równe blaty. Ciasto urośnie trochę podczas pieczenia. Każdy blat piecz 17-18 minut w temperaturze 175 stopni Celsjusza. Zostaw do ostygnięcia.
- Składanie piernikaBlaty przełóż powidłami śliwkowymi, dżemem z czarnej porzeczki, dżemem pomarańczowym lub masą marcepanową. Zawiń w folię spożywczą i odstaw na 2 dni. Po tym czasie możesz piernik dodatkowo oblać czekolada i udekorować orzechami.
Z ciasta na piernik staropolski możesz też upiec pyszne pierniczki. Rozwałkuj ciasto, mocno podsyp mąką i wykrawaj dowolne kształty.
Dekorowanie piernika staropolskiego
Piernik na Boże Narodzenie możesz udekorować w dowolny sposób. Klasyczna dekoracja to polewa czekoladowa i orzechy, ale możesz też wykorzystać suszone owoce, płatki migdałów czy kandyzowane owoce. Piernik można także udekorować lukrem.
Czytaj też:
Domowe ciasto red velvet. Przepis na amerykański przebój krok po krokuCzytaj też:
Lemon crinkle cookies. Sprawdzony przepis na popękane cytrynowe ciasteczka