Niektóre desery mają dwa oblicza. Jeśli zrobi się je z torebki, nie będą zbyt wartościowe. Gdy jednak przyrządzimy je domowym sposobem, mają okazję zamienić się w zdrową przekąskę. Tak właśnie jest w przypadku budyniu, galaretki czy kisielu. Te dwa ostatnie desery wystarczy tylko przygotować ze świeżych lub mrożonych owoców. Dzięki temu będą bogate w błonnik, witaminy i sole mineralne. Tych składników nie znajdziecie w żadnej torebce z gotowym proszkiem. Warto przy tym dodać, że przygotowanie deseru domowym sposobem nie trwa o wiele dłużej. Wybór powinien więc być oczywisty.
Dlaczego warto jeść domowy kisiel?
Jeśli przygotujesz domowy kisiel ze świeżych lub mrożonych owoców, będzie on zawierał sporo błonnika, witamin i soli mineralnych. Zawartość niektórych witamin, np. witaminy C ulegnie nieco obniżeniu w wyniku gotowania. Jednak i tak taki deser warty będzie zjedzenia. Kisiel jest też lekkostrawny i dba o odpowiednie nawodnienie organizmu, niczym napój.
Warto też zwrócić uwagę na konsystencję kisielu. Jest ona gęsta, w wyniku dodania skrobi. A za jej sprawą deser ten działa niczym balsam na nasz przewód pokarmowy. Doskonale go nawilża i łagodzi podrażnienia. Poza tym skrobia i błonnik zapobiegają zaparciom.
Jak zrobić domowy kisiel truskawkowy?
Domowy kisiel najlepiej jest przygotować z sezonowych owoców. A że teraz dostępne są aromatyczne truskawki, sięgniemy właśnie po nie. Deser będzie apetyczny i przepyszny. A gdy pojawiają się maliny, wróć do tego przepisu.
Przepis: Domowy kisiel truskawkowy
Aromatyczny, domowy kisiel ze świeżych truskawek
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 90 w każdej porcji
Składniki
- 400 g truskawek
- 1/2 l wody
- 1/2 cytryny
- 2-3 łyżki cukru
- 2 łyżki skrobi (mąki) ziemniaczanej
- bita śmietana
Sposób przygotowania
- Przygotowanie owocówTruskawki przebierz, opłucz, osącz, odszypułkuj. Odłóż kilka sztuk do dekoracji, pozostałe pokrój na kawałki.
- Gotowanie owocówPokrojone truskawki wsyp do garnka, zalej wodą, zagotuj. Gotuj je kilka minut, aż powstanie aromatyczny kompot. Dopraw go do smaku cukrem i sokiem z cytryny.
- Zagęszczanie i podawanie deseruSkrobię ziemniaczaną rozmieszaj z małą ilością zimnej wody. Wlej do kompotu, wymieszaj, gotuj na niedużym ogniu ok. 5 minut, aż płyn zgęstnieje. Przełóż go do miseczek, wystudź. Przed podaniem kisiel udekoruj odłożonymi owocami i bitą śmietaną.
Jak podać domowy kisiel?
Kisiel podaje się dobrze schłodzony. Zastyga wtedy niczym galaretka. Warto go ozdobić świeżymi owocami i kleksem bitej śmietany. Doskonale będzie też smakował polany jogurtem naturalnym albo wymieszany ze startym jabłkiem. Możecie go też posypać posiekanym orzechami, migdałami w płatkach, czy startą czekoladą.
Czytaj też:
Tym budyniem zrobiłam wrażenie nawet na dzieciach. Był sycący, a nie zawierał grama mlekaCzytaj też:
Dorzucam do masy truskawki i schładzam. Ten deser wygrywa z sernikiem na zimno