Cebula to warzywo o ostrawym smaku, które po usmażeniu robi się łagodne i słodkawe. Do potraw dodajemy ją w postaci surowej lub smażonej, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Wcześniej jednak cebulę trzeba obrać i pokroić. I ten pierwszy etap potrafi być czasochłonny, bo często łuski z cebuli nie schodzą tak łatwo. Mam na to jednak prosty sposób.
Żółta, biała i czerwona – czym się różnią te rodzaje cebuli?
Cebula występuje w trzech podstawowych odmianach: żółtej (złotej), czerwonej i białej. Różnią się one nie tylko kolorem, ale też ostrością. Cebula żółta ma intensywny smak i aromat i doskonale nadaje się do potraw duszonych i gotowanych, a także do karmelizowania. Biała cebula jest łagodniejsza w smaku, lekko słodkawa i bardziej chrupiąca. Najlepiej jeść ją na surowo, np. w surówkach, sałatkach, salsach. Czerwona cebula jest ostrzejsza od białej, ale łagodniejsza od żółtej. Ze względu na piękną barwę najlepiej dodawać ją do sałatek i surówek, a także do kanapek i potraw krótko smażonych.
Jak łatwo obrać cebulę?
Cebule z grubą i elastyczną łuską obiera się dość łatwo. Gorzej jednak, gdy trafimy na warzywo z cienką, rwącą się łuską. Przy jego obieraniu naprawdę można stracić nerwy, bo tak prosta czynność potrafi zająć parę dobrych minut. Ja mam na to jednak dość prosty sposób. Przed obraniem cebulę umieszczam w miseczce i zalewam ciepłą wodą. Całość odstawiam na 10-15 minut i dopiero potem przystępuję do obierania. Po namoczeniu łuska robi się miękka i elastyczna i bez większego problemu da się ściągnąć z warzywa.
Jeśli jednak nie chcecie czekać, aż łuska cebuli zmięknie, możecie zastosować inny patent. Odkrójcie z cebuli oba końce, a potem przekrójcie ją wzdłuż na połowę. Wtedy łatwiej będzie chwycić wyschniętą łuskę, więc obieranie pójdzie szybko i sprawnie.
Jak siekać cebulę, by nie płakać?
Obieranie cebuli to nie jedyny problem, jaki towarzyszy nam przy jej obróbce. Drugi pojawia się przy jej rozdrabnianiu. Pokrojenie tego warzywa w kostkę czy piórka bez załzawionych oczu to prawdziwa sztuka. By zminimalizować ten problem, cebulę przed krojeniem warto dobrze schłodzić w lodówce lub w lodowatej wodzie. Należy się też posługiwać ostrym nożem, bo wtedy warzywo wydzieli mniej związków drażniących nasze oczy. Nóż w czasie krojenia warto co chwilę zanurzyć w zimnej wodzie, co również pomoże zneutralizować drażniące substancje.
Czytaj też:
Jak przechowywać cebulę, by nie gniła? Oto najlepsze warunki dla tego warzywaCzytaj też:
Jak smażyć cebulę? Jeden prosty dodatek zmienia wszystko