Dzięki temu można przygotować nie tylko pyszny, ale przede wszystkim zdrowy wypiek. Czy da się jednak ułatwić ten skomplikowany proces? Jaki robot do chleba przyspieszy pracę i pomoże wyrobić tak wymagające ciasto?
Wyrabianie chleba – z jakimi wyzwaniami musi zmierzyć się robot do chleba?
Ciasto na chleb jest wymagające? Jeśli pierwsze próby wyrobienia go masz już za sobą, to prawdopodobnie wiesz, z jakimi wyzwaniami trzeba się zmierzyć. Jeśli dopiero planujesz robić swoje pierwsze wypieki, to wiedz, że wyrabianie chleba w domu nie zawsze jest łatwym procesem. Wymaga cierpliwości, a niekiedy też siły, bo zagniatanie powinno trwać mniej więcej kilkanaście minut. Jak wygląda przygotowywanie pieczywa w domu i z jakimi zadaniami będzie mierzyć się robot do chleba?
- Przygotowanie zaczynu
Podstawą jest wykonanie zakwasu lub drożdżowego zaczynu. W pierwszym przypadku trzeba po prostu uzbroić się w cierpliwość i przez kilka dni przygotowywać mieszankę mąki i wody. Alternatywą jest użycie gotowego zakwasu w proszku. W przypadku chleba na drożdżach, ważne będzie rozmieszanie ich z letnią (nigdy zbyt gorącą, ani zimną) wodą, odrobiną cukru i mąki. W tym momencie można posłużyć się robotem, który ma wbudowaną płytę indukcyjną. W robocie planetarnym do chleba Kenwood Cooking Chef XL najwyższa technologia podgrzewania pozwala na dokładność co do 1°C oraz ustawienie temperatury od 20°C do 180°C. Zaczyn drożdżowy można więc wymieszać w misie ze stali nierdzewnej, a później pozostawić ją lekko podgrzaną, by całość ładnie zaczęła wyrastać.
- Precyzyjne odmierzanie składników
Przepisy na chleb są dokładnie skomponowane. Dzięki odpowiednim proporcjom ciasto nie jest zbite i twarde. Wnętrze pieczywa jest napowietrzone, a skórka chrupiąca. Warto więc dobrze odmierzyć wszystkie składniki. Można użyć do tego wagi, wybrać urządzenie z misą z wygodną podziałką lub postawić na robota do wyrabiania ciasta na chleb z wbudowaną wagą.
- Duża objętość ciasta na chleb
Chcesz zrobić duży bochenek chleba, a może od razu przygotować ciasto na 3 sztuki? Niezależnie od Twoich piekarniczych planów potrzebować będziesz pojemnej misy. W Kenwood Cooking Chef XL pozwala ona na zagniatanie aż 3 litrów ciasta (ma 6,7 litra i starczy właśnie na 3 bochenki). Robot planetarny Kenwood Titanium Chef Patissier XL ma też w zestawie 2 misy ze stali nierdzewnej: jedną o pojemności aż 7 litrów, a drugą 5 litrów. Przyda się, jeśli chcesz wypiekać jednocześnie różne rodzaje chleba, np. z dodatkiem ziaren słonecznika, czarnuszki czy z suszonymi pomidorami.
Jaki robot do wyrabiania chleba?
Przechodzimy chyba do najtrudniejszego etapu, czyli wyrabiania chleba. Warto wiedzieć, że to ciasto jest jeszcze bardziej wymagające niż drożdżowe, ponieważ ma gęstą, elastyczną konsystencję. W robotach do chleba z nieodpowiednią końcówką i misą będzie się ono kleić do ścianek oraz mieszadła. Składniki nie zostaną dokładnie połączone. Potrzebna będzie przystawka o kształcie haka, którą wykorzystuje się nie tylko do wyrabiania chleba, ale też pizzy czy ciasta drożdżowego. Ponadto misa powinna być wykonana ze stali nierdzewnej.
Kolejnym powodem, dla którego warto wybrać dobry robot planetarny do chleba, jest konsystencja ciasta. Jeśli urządzenie będzie miało zbyt małą moc, zbierze się ono na mieszadle i podejdzie do góry, zbijając w jedną kulkę. Za słaby robot do chleba może też nie poradzić sobie z gęstością takiego ciasta i nie zagniatać go w odpowiedni sposób. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz go używać często i przez wiele lat.
Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jaki robot planetarny do chleba będzie najbardziej wytrzymały, wydajny i poradzi sobie z gęstym ciastem, zwróć uwagę na jego moc. Powinna być ona nie mniejsza niż 1000 W. Dlatego zwróciliśmy uwagę na urządzenia Kenwood, ponieważ wszystkie roboty planetarne oferują właśnie taką moc. Jeśli potrzebujesz mniejszego urządzenia i ważna jest dla ciebie niższa cena, wybierz Kenwood Chef, Kenwood Prospero + lub kolorowy Kenwood Mikser kMix Special Edition. Wszystkie mają 1000 W i nadają się do wyrabiania chleba.
Jakie są niezbędne narzędzia do wypieku chleba? Sprawdź!
Jeśli twoja domowa piekarnia będzie pracować na pełnych obrotach, a dodatkowo lubisz też gotować, możesz postawić na mocniejszych pomocników. Kenwood Titanium Chef Baker oferuje 1200 W, model Titanium Chef Patissier XL 1400 W, a Kenwood Cooking Chef XL aż 1500 W. Przyda się także płynna regulacja prędkości i kilka stopni tempa pracy do wyboru.
Robot planetarny do wyrabiania chleba – w czym jeszcze może pomóc?
Czy robot do chleba może pomóc również na etapie wyrastania ciasta? Tak, jeśli ma wbudowaną płytę indukcyjną. Nowoczesne roboty planetarne potrafią zastępować wiele urządzeń i być wielofunkcyjne. Można znaleźć też takie, które mają automatyczne programy do wyrabiania i wyrastania ciasta (np. wspomniany Kenwood Cooking Chef XL), które monitorują cały ten proces. Podobnie też jak w przypadku przygotowywania zaczynu: misa ze stali nierdzewnej może być delikatnie podgrzewana podczas wyrastania.
Wyrabianie chleba trwa długo, a później jeszcze trzeba wszystko uprzątnąć. Dlatego ułatwieniem będzie, kiedy wszystkie przystawki oraz misę będzie można myć w zmywarce.
Dlaczego robot planetarny do chleba sprawdzi się najlepiej?
Dlaczego w przypadku wyrabiania chleba warto zwrócić uwagę na modele planetarne, a nie standardowe roboty kuchenne? Chodzi o charakterystyczny sposób prowadzenia końcówek. Unikatowy ruch planetarny pozwala na zagarnianie wszystkich składników: nawet tych, które podczas pracy przykleją się na dnie lub na bokach. Robot planetarny zbiera wszystko z wnętrza, boków i dna misy. Dlatego można uzyskać tak dokładne rezultaty, co jest szczególnie ważne w przypadku ciasta chlebowego.