Witamina C to składnik charakterystyczny dla owoców i warzyw. Kojarzona jest z kwaśnym smakiem, jednak nie zawsze przekłada się to wprost, na zawartość tej cennej witaminy. Większość osób, zapytana o najlepsze źródło witaminy C odpowie, że jest nim cytryna. Jednak o wiele więcej tego składnika zawiera nasza rodzima czarna porzeczka. Owoc ten ma też inne zalety, dlatego warto po niego sięgać jak najczęściej. A właśnie zaczyna się dojrzewać.
Jakie cenne składniki zawiera czarna porzeczka?
Czarne porzeczki stanowią doskonałe źródło witaminy C. Dzięki temu wzmacniają naszą odporność i stanowią świetny środek do walki z przeziębieniami. Poza tym są bogate w witaminy A, E i z grupy B. W ich składzie znajdziemy też dużo potasu, wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, cynku, miedzi i manganu. Z tego powodu są polecane osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Czarne porzeczki zawierają także dużo błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego. Ten pierwszy odpowiada za obniżanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Drugi przyspiesza przemianę materii i zapobiega zaparciom. Poza tym czarne porzeczki są też bogate w przeciwutleniacze, które chronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi i zapobiegają uszkodzeniom wątroby.
Jak jeść czarną porzeczkę?
Czarna porzeczka najwartościowsza jest, gdy jemy ją na surowo. Wtedy właśnie dostarcza nam najwięcej witaminy C. Warto więc jeść ją na przekąskę. Dojrzała potrafi być całkiem słodka i ma cienką, aromatyczną skórkę. Jednak owoce te doskonale nadają się też na przetwory, np.: kompoty, dżemy, galaretki, soki, syropy, nalewki. Z ich dodatkiem można robić także oryginalne w smaku ciasta i desery.
Jak zamrozić czarną porzeczkę?
Jeśli chcesz mieć czarne porzeczki pod ręką przez cały rok, możesz je zamrozić. Owoce te doskonale znoszą przechowywanie w zamrażarce. W tej postaci doskonale nadadzą się do ciast czy jako dekoracja do deserów. By zamrozić czarne porzeczki najpierw należy je opłukać i osuszyć, a potem oberwać zielone łodyżki i szypułki. Potem tackę z zamrażarki należy wyłożyć papierem do pieczenia i wysypać na nią owoce, tak by tworzyły pojedynczą warstwę. Gdy owoce zamarzną, należy je zsypać do foliowego woreczka na żywność, trzymać w zamrażarce i zużyć w ciągu 12 miesięcy.
Czytaj też:
Jest zdrowsza od czarnej jagody, a mało kto o niej słyszał. W sieci zapraszają na jej samozbiórCzytaj też:
Podgrzewam owoce i w kilka chwil mam deser jak z restauracji. Jest idealny na lato