Naleśniki doskonale smakują o każdej porze roku i dnia. Można je podawać z farszem słodkim i wytrawnym, złożone na cztery, zwinięte w rulon lub w formie krokietów. By jednak placki dały się formować, muszą być odpowiednio elastyczne. A to już zasługa odpowiedniego ciasta na naleśniki i sposobu smażenia. Dziś zdradzę wam prosty patent na to, by naleśniki nie pękały przy zawijaniu.
Podstawowe składniki na ciasto naleśnikowe
Klasyczne ciasto naleśnikowe robi się z mąki, jajek i mleka. Składniki te trzeba połączyć w odpowiednich proporcjach, by uzyskać ciasto o konsystencji płynnej śmietanki. Czyli dość rzadkie, ale nie wodniste. Skład ciasta na naleśniki można jednak modyfikować, dzięki czemu uzyska ono nieco inne walory. Gdy wzbogacimy je mąką pełnoziarnistą, naleśniki będą zdrowsze. Gdy część mleka zastąpimy wodą, obniży się ich kaloryczność. Jeśli dodamy do ciasta zioła, przyprawy czy kakao, zmieni się smak placków.
Patent na naleśniki, które nie pękają przy zawijaniu
Jest kilka sposobów na to, by otrzymać elastyczne i wilgotne naleśniki. Dla mnie najskuteczniejszy jest jeden. Otóż połowę mleka dodawanego do ciasta zastępuję gorącą wodą. Sprawia ona, że zawarty w mące gluten mocno i szybko pęcznieje. A to właśnie on wpływa na elastyczność ciasta. Do ciasta na naleśniki warto też dodać 1-2 łyżki oleju. Zwiększy on wilgotność naleśników i ograniczy ich wysychanie po usmażeniu. Trzeba także pamiętać o tym, by po wymieszaniu ciasto naleśnikowe odstawić na 15 minut. To również zwiększy elastyczność naleśników i sprawi, że nie będą się rwać. Czas więc zdradzić najlepsze proporcje na ciasto naleśnikowe.
Przepis: Elastyczne naleśniki
Ciasto na naleśniki, które nie pękają przy zawijaniu
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 290 w każdej porcji
Składniki
- 1 szklanka mąki pszennej
- szczypta soli
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka gorącej wody
- 2 łyżki oleju
Sposób przygotowania
- Sporządzenie ciastaMąkę, sól, jajka, olej i mleko umieść w misce. Składniki wymieszaj na gęstą masę bez grudek. Dolewaj gorącą wodę i mieszaj, by otrzymać dość rzadkie ciasto. Odstaw je na 15 minut.
- Smażenie naleśnikówPatelnię rozgrzej, posmaruj ją odrobiną oleju. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, rozprowadź je odrobiną mleka lub wody. Na patelnię wylej niedużą partię ciasta i wykonuj nią koliste ruchy, by równomiernie rozprowadzić ciasto. Gdy brzegi naleśnika zaczną wysychać i odstawać od patelni, naleśnik obróć na drugą stronę i dosmaż.
Jak smażyć naleśniki, by nie pękały przy zawijaniu?
Smażenie również ma duży wpływ na elastyczność naleśników. Smażąc je należy pamiętać o kilku szczegółach:
- Przed smażeniem patelnię trzeba dość dobrze rozgrzać. Nawet tę teflonową warto posmarować olejem, zwłaszcza przed smażeniem pierwszego naleśnika.
- Ciasto warto zamieszać przed wylaniem na patelnię kolejnej partii ciasta. To zapobiegnie ewentualnemu rozwarstwieniu się ciasta.
- Naleśników nie należy smażyć zbyt długo, bo wtedy wyschną i stracą elastyczność. Należy obrócić je na drugą stronę i dosmażyć, gdy brzegi zaczną odstawać od patelni.
- Usmażone naleśniki najlepiej jest układać w stosik i przykryć talerzem. Wtedy nie wystygną i nie obeschną.
Czytaj też:
Dutch baby to puszysty pieczony naleśnik. Przepis jedynie z 4 składnikówCzytaj też:
Prosta czynność sprawia, że naleśniki wychodzą idealne. Wiele osób zapomina o tym patencie