W kuchni polskiej z mięsa mielonego przygotowuje się nie tylko kotlety mielone, ale także m.in. pulpety, gołąbki, pieczeń i farsz do krokietów. W książkach kucharskich można znaleźć przepisy na potrawy z surowego mięsa mielonego oraz potrawy z mięsa, które zostało wcześniej ugotowane i zmielone po obróbce termicznej. Gotowane mięso mielone można wykorzystać np. jako farsz do pierogów, uszek i pyz. Ponadto osoby, które zastanawiają się, co zrobić z mięsa mielonego, mogą również poszukać inspiracji poza Polską – kuchnia na całym świecie obfituje w wiele rewelacyjnych dań z mięsem mielonym na obiad, a także śniadania czy kolacje. Zobacz nasze pomysły i wykorzystaj mięso mielone w tradycyjny lub nietuzinkowy sposób!
Co zrobić z mięsa mielonego na obiad?
Mięso mielone to produkt uniwersalny, z którego można przygotować wiele, różnorodnych dań. Przedstawiamy kilka pomysłów na lubiane, tradycyjne potrawy kuchni polskiej.
Kotlety mielone
Kotlety mielone w tradycyjnej wersji można przygotować m.in. z mięsa mielonego wieprzowego, mięsa mielonego mieszanego, a także mięsa mielonego drobiowego. Do mięsa mielonego trzeba dodać świeżą lub usmażoną cebulkę, jajko, namoczoną w mleku bułkę kajzerkę, sól i pieprz do smaku oraz zioła i przyprawy np. majeranek. Tradycyjne kotlety mielone podawane są z tłuczonymi ziemniakami lub kaszą oraz ulubionymi surówkami. Doskonale smakują również kotlety mielone z zasmażanymi buraczkami lub zasmażaną kapustą.
Przepis na kotlety mielone można dowolnie modyfikować, dodając do masy mięsnej ulubione dodatki np. pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę, startą na tarce marchewkę, podsmażone pieczarki. Zamiast bułki kajzerki można dodać do masy mięsnej na kotlety mielone ugotowaną kaszę gryczaną lub ryż.
Pulpety z mięsa mielonego
Tradycyjne pulpety powstają z mięsa mielonego z cebulką, jajkiem, namoczoną w mleku bułką kajzerką oraz przyprawami. Z wyrobionej masy mięsnej formuje się niewielkie kulki, które następnie obtaczane są w mące i obsmażane na oleju lub maśle klarowanym. Obsmażone pulpety trzeba podlać bulionem mięsnym, warzywnym lub mięsno-warzywnym i ugotować. Wywar z gotowania pulpetów wykorzystywany jest do przygotowania sosu np. pomidorowego, koperkowego lub chrzanowego.
Pulpety z mięsa mielonego to pyszny dodatek do kasz, ryżu i ziemniaków. Można je podawać z różnymi surówkami lub jarzynką na ciepło np. marchewką z groszkiem.
Pulpety z mięsa mielonego tradycyjnie dodawane są również do zup. W tym przypadku surowe mięsne kulki są gotowane w zupie lub osobno w bulionie bądź na parze. Pulpety można dodać np. do rosołu, zupy pomidorowej, zupy koperkowej oraz zupy ziemniaczanej.
Klops z jajkiem na twardo lub warzywami
Klops również przygotowuje się z masy mięsnej z jajkiem, cebulką, namoczoną w mleku kajzerką oraz przyprawami. Mięso mielone pieczone jest w formie keksówce. Tradycyjny klops faszerowany jest ugotowanymi na twardo jajkami. Jajka układane są na połowie wyłożonej do formy masy mięsnej i przykrywane drugą połową mięsa. Po upieczeniu i pokrojeniu klopsa na grube plastry jest on podawany z ziemniakami lub kaszą oraz sosem np. pieczeniowym. Klops doskonale smakuje również na zimno jako dodatek do kanapek.
Do masy mięsnej, z której powstanie aromatyczna pieczeń, można dodać ulubione warzywa np. pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę oraz startą na tarce marchewkę i pietruszkę. Po upieczeniu klops z warzywami podawany jest jako danie główne lub dodatek do kanapek.
Gołąbki z mięsem mielonym i ryżem
Gołąbki to potrawa przygotowywana z kapusty oraz mięsa mielonego, ryżu i cebuli. Farsz do gołąbków powstaje z podgotowanego ryżu, surowego mięsa mielonego, smażonej cebulki i przypraw. Można również przygotować farsz do gołąbków z dodatkiem podsmażonego mięsa mielonego.
Wymieszany z mięsem mielonym, cebulą i przyprawami ryż zawijany jest w sparzone liście kapusty. Gotowe gołąbki po ułożeniu w naczyniu żaroodpornym i zalaniu bulionem są gotowane lub pieczone. Gołąbki można podawać z sosem pomidorowym lub grzybowym. W niektórych regionach Polski do gołąbków podawane są tłuczone ziemniaki.
Gołąbki bez zawijania
Gołąbki bez zawijania to kotleciki z mięsa mielonego, posiekanej białej kapusty, usmażonej cebuli i ryżu, które są obtaczane w mące i obsmażane, a następnie duszone lub zapiekane w sosie pomidorowym.
Czytaj też:
Moja rodzina uwielbia te gołąbki. Ja również, bo są pyszne i mniej czasochłonne od tradycyjnych
Krokiety z mięsem mielonym
Z mięsa mielonego można również zrobić farsz do tradycyjnych krokietów. Usmażonym z dodatkiem cebulki, czosnku oraz przypraw mięsem mielonym smaruje się naleśniki, które po zwinięciu są panierowane w roztrzepanym jajku oraz bułce tartej i smażone na złoty kolor. Krokiety podawane są z barszczem czerwonym.
Inne dania z mięsem mielonym, które sprawdzą się jako pyszny obiad w ramach kuchni polskiej to m.in. pierogi, pyzy, kluski lub kartacze.
Co na obiad z mięsa mielonego? Oto kilka inspiracji z kuchni międzynarodowej
Jednym z dań obiadowych, które zawsze się obronią, są z pewnością burgery, czyli danie kuchni amerykańskie, które obecnie często gości na wielu stołach. Burgery można podawać je na wiele sposobów: w bułce, z frytkami lub w mniej kalorycznych wersjach – np. w sałacie lub w pieczarkach.
Z mięsem mielonym można przygotować również np. makaron z sosem po bolońsku, zapiekanki na bazie makaronu i sosu pomidorowego m.in. tradycyjną lasagne, zapiekanki z makaronem i warzywami np. brokułami, zapiekankę z bakłażanami lub cukinią, zapiekanki ziemniaczane z dodatkiem sosu pomidorowego lub warzyw bądź faszerowane mięsem i serem cukinie.
Ponadto z mięsa mielonego warto przygotować także sycące zupy np. zupę meksykańską, zupę pieczarkową oraz zupę pomidorową. Ostatnio dużą popularnością cieszą się takżezupy z mięsem mielonym takie jak ramen lub zupa koreańska.
A jeśli masz więcej czasu, to z możesz wykonać także: gruzińskie pierożki chinkali, grecką zapiekankę mousakę, meksykańskie burrito lub tortillę z mięsem mielonym, bałkańską koftę bądź cevapcici czy azjatyckie sajgonki. W każdym z tych dań mięso mielone gra pierwsze skrzypce.
Czy z mięsa mielonego można przygotować pyszne śniadanie i kolację?
Jak najbardziej mięso mielone może być składnikiem pożywnego śniadania lub kolacji. Oto kilka pomysłów na dania kuchni polskiej i nie tylko.
Z mięsa mielonego można przygotować nie tylko pyszne dania główne, ale także potrawy na śniadanie i kolację. Smacznym dodatkiem do serwowanych na śniadanie i kolację kanapek jest np. domowy pasztet z mięsa mielonego oraz klops, który pozostał z obiadu. Co ciekawe, z mięsem mielonym z powodzeniem można przygotować dania takie jak omlet, jajecznica czy śniadaniowe muffinki.
Na śniadanie lub kolację sprawdzą się także naleśniki z farszem z mięsa mielonego, pieczone, faszerowane papryki, tarta mięsno-warzywna, roladki faszerowane serkiem śmietanowym i mięsem czy pizza turecka lahmacun.
A jeśli szukasz pomysłu na sycącą przekąskę z mięsem mielonym, to możesz przygotować np. zapiekane pierożki z gotowego ciasta francuskiego lub ciasta drożdżowego z mięsem mielonym i warzywami.