Babcia Marysia nie wyobrażała sobie porządnego obiadu bez ziemniaków. Ale nie były to nigdy zwykłe ziemniaki rzucone na talerz. Musiały być z okrasą, ale najbardziej lubiliśmy, kiedy babcia szykowała gniecione ziemniaczki z cebulką. Ten jeden dodatek sprawiał, że proste i tanie danie smakowało po królewsku. Dziś to dla mnie jedno z najsmaczniejszych wspomnień dzieciństwa.
Jak zrobić gniecione ziemniaczki z cebulką?
Sekret to cebulka podsmażona z masłem. Babcia często też wykorzystywała do smażenia domowy smalec, więc jeśli taki masz, również możesz go wykorzystać (wtedy obowiązkowo ze skwarkami). Tak naprawdę przygotowanie gniecionych ziemniaków z cebulą jest banalnie proste: wystarczy utłuc gotowane ziemniaki, a potem dodać do nich cebulę razem z całym tłuszczem z patelni.
Ja taką wersję zawsze lubiłam najbardziej (i przepis na taką podaję), ale warto wiedzieć, że cebulę z tłuszczem można też wykorzystać jako okrasę, nie mieszać jej z ziemniakami od razu, tylko wylać na ugniecione ziemniaki wyłożone do miski.
Przepis: Gniecione ziemniaki z cebulką
Pyszny dodatek do obiadu lub samodzielne danie.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 1 cebula
- 2 łyżki oliwy
- 2 łyżki masła
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówZiemniaki obierz i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Cebulę posiekaj drobno i wrzuć na rozgrzaną oliwę, kiedy się zeszkli, dodaj masło i smaż, aż cebula zacznie się lekko rumienić.
- Robienie ziemniaczkówZiemniaki utłucz, dodaj całą zawartość patelni, dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj dokładnie.
Jak podawać gniecione ziemniaki?
Ziemniaki w tej wersji mogą być prostym i smacznym daniem same w sobie: rewelacyjnie smakują podane ze szklanką mleka lub maślanki. Babcia musiała ich zawsze robić dużo, bo uwielbialiśmy je wyjadać prosto z garnka.
Oczywiście gniecione ziemniaki są dobrym dodatkiem do każdego obiadu z mięsem i surówką. Ale ja zawsze najbardziej lubiłam, kiedy babcia podawała takie ziemniaki do zup. Mówiliśmy wtedy, że to zupa z ziemniakami osobno. Babcia nakładała wtedy ziemniaki z cebulką do miski, a do talerzy nalewała zupę. Każdy nabierał odrobinę ziemniaków na łyżkę, a potem dopiero zupę. Takie ziemniaki idealnie pasowały do barszczu ze śmietaną, ale też zupy grzybowej czy kapuśniaku.
Czytaj też:
Najlepszy przepis na pierogi z kapustą mam od babci Ani. Sekretem farszu jest jeden dodatekCzytaj też:
Plastry mięsa obkładam pokrojonymi ziemniakami. To zajmuje mi 10 minut, a potem danie robi się samo