Przyznam szczerze, że chleb na zakwasie nie zawsze mi wychodził. Niestety, nie każdy piekarnik nadaje się do pieczenia tradycyjnego, ciężkiego chleba. Moja babcia i mama piekły chleb w piekarniku gazowym, ale stara kuchnia gazowa została oddelegowana na „emeryturę” do domku letniskowego. Będąc na wakacjach, postanowiłem sprawdzić, czy niezawodna kuchnia EWA pomoże mi rozwiązać zagadkę nieudanych eksperymentów z pieczeniem chleba. Tak jak myślałem, w piekarniku gazowym starego typu chleb z przepisu babci wyszedł idealny. Niestety, długie wycieczki na działkę w celu upieczenia chleba nie wchodziły w grę, więc postanowiłem znaleźć przepis, który pozwoli upiec chrupiące bochenki w piekarniku elektrycznym. Z pomocą przyszła sąsiadka, która zdradziła mi przepis na pyszne pieczywo orkiszowe z nietypowymi dodatkami.
Jak zrobić domowy chleb orkiszowy pełnoziarnisty?
Poniższy przepis jest bardzo prosty. Trudno uwierzyć, że kilka ruchów łyżką w wypełnionej mąką i innymi składnikami misce pozwala cieszyć się smakiem domowego chleba. Przepis podstawowy uwzględnia użycie mąki orkiszowej pełnoziarnistej i mąki orkiszowej białej (opcjonalnie), ale możesz również użyć innych mąk.
Pieczywo z poniższego przepisu wychodzi delikatne w środku i chrupiące z zewnątrz oraz długo zachowuje świeżość. Jedyną wadą tego przepisu jest konieczność oczekiwania, aż ciasto wyrośnie. Pamiętaj, że ciasto z dodatkiem drożdży powinno wyrastać z dala od przeciągów i źródeł ciepła.
Orkiszowy chleb pełnoziarnisty piekę w foremkach papierowych o wymiarach 20 x 12 cm. Z poniższych proporcji składników wychodzą dwa małe bochenki. Możesz również upiec jeden standardowy bochenek chleba, ale wówczas musisz wydłużyć czas pieczenia do 60-75 minut.
Wskazówka: jeżeli nie masz odpowiedniej formy, to możesz z wyrośniętego ciasta uformować małe, okrągłe lub podłużne bochenki i upiec je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z wyposażenia piekarnika.
Przepis: Chleb orkiszowy pełnoziarnisty
Z tym przepisem będziesz cieszyć się wyjątkowym smakiem domowego chleba.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 2
Składniki
- 400 g mąki orkiszowej pełnoziarnistej
- 100 g mąki orkiszowej białej
- 320 ml wody
- 4 łyżki oleju
- 70 g orzeszków ziemnych niesolonych
- 30 g rodzynek
- 10 g drożdży suchych
- 2 łyżeczki miodu
- 1 i 1/2 łyżeczki soli
Dodatkowo:
- 1 duże jajko do posmarowania wierzchu chleba przed pieczeniem
- mąka do podsypywania ciasta i obtoczenia rodzynek
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówMąkę przesiej do dużej miski. Orzeszki ziemne rozdrobnij – posiekaj je na niezbyt małe kawałki. Możesz dodatkowo podprażyć je na suchej patelni. Rodzynki obtocz w niewielkiej ilości mąki. Lekko podgrzej wodę – woda powinna być letnia. Wyjmij jajko z lodówki, żeby ogrzało się do temperatury pokojowej.
- Łączenie składników ciastaDo miski z przesianą mąką dodaj sól, suche drożdże, letnią wodę, olej lub oliwę z oliwek i miód. Wymieszaj składniki drewnianą łyżką – powinny się połączyć, tworząc jednolite ciasto. Ciasto jest klejące, ale nie wymaga dodawania większej ilości mąki. Odłóż niewielką ilość orzechów i rodzynek do dekoracji wierzchu chleba pełnoziarnistego, a resztę dodaj do miski z ciastem. Wymieszaj składniki.
- WyrastanieGotowe ciasto przykryj ściereczką lub folią spożywczą i odstaw na 2 godziny w ciepłe miejsce – ciasto powinno podwoić swoją objętość. W czasie wyrastania ciasta trzeba dwukrotnie je odpowietrzyć, ugniatając dłońmi. Nie martw się, jeżeli ciasto podczas odpowietrzania zmniejszy swoją objętość, bo za chwilę znowu urośnie.
- Formowanie chlebaWyrośnięte ciasto wyłóż na posypaną mąką stolnicę lub blat kuchenny. Rozciągaj i składaj ciasto przez 5 minut, ugniatając je i uklepując. Jeżeli ciasto mocno klei się do rąk i stolnicy, to podsypuj je niewielką ilością mąki. Uformuj z ciasta kulę i podziel ją na dwie równe części. Każdą część ciasta uformuj na kształt podobny do kształtu formy do pieczenia. Wskazówka: jeżeli korzystasz z tradycyjnej formy metalowej (bez nieprzywierającej powłoki), to natłuść ją olejem lub wyłóż papierem do pieczenia. Przełóż ciasto do foremek, uderz każdą z nich 2-3 razy o blat, a następnie przykryj ciasto ściereczką.
- Ponowne wyrastanieOdstaw przykryte ściereczką ciasto na 30 minut w ciepłe miejsce.
- Przygotowanie do pieczeniaWłącz piekarnik i ustaw temperaturę 200 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Do naczynia żaroodpornego wlej zimną wodę i wstaw je na spód piekarnika. Jajko wybij do miseczki i roztrzep widelcem lub rózgą kuchenną. Natnij wierzch ciasta wzdłuż ostrym nożem, posmaruj chleb roztrzepanym jajkiem i posyp odłożonymi wcześniej orzechami oraz rodzynkami.
- PieczenieWstaw foremki do gorącego piekarnika i piecz około 45 minut. Czas pieczenia zależy od mocy piekarnika oraz użytej formy. Wyjmij gotowy chleb z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia.
Porada: Do chleba dodaję miód, rodzynki i orzeszki ziemne, ale możesz zastąpić je ulubionymi ziarnami (łącznie 100 g). Jeżeli obawiasz się, że chleb pełnoziarnisty z poniższego przepisu może nie trafić w Twoje preferencje smakowe z powodu nietypowych dodatków, to możesz zrezygnować z dodawania orzechów oraz rodzynek do ciasta i jedynie posypać niewielką ilością dodatków wierzch pieczywa, dzięki czemu będzie miało mniej wyrazisty smak.
Z czym podawać domowy chleb pełnoziarnisty?
Chleb pełnoziarnisty z powyższego przepisu doskonale smakuje z dodatkiem m.in. wędlin, warzywnych past kanapkowych oraz różnego rodzaju serów. Możesz podawać go również ze słodkimi dodatkami np. ulubioną marmoladą. Z dzieciństwa pamiętam zapach i smak chrupiącego domowego chleba i bułek. Wtedy wypieki te najlepiej smakowały mi bez jakichkolwiek dodatków.
Czytaj też:
Mój chleb owsiany nie ma sobie równych. To prosty przepis, z którym każdy sobie poradziCzytaj też:
Zamiast biegać do piekarni, zrób najlepsze bułki w domu. Sprawdzony przepis na bułeczki śniadaniowe