Sezon na śliwki wciąż trwa i warto wykorzystać ten czas na zrobienie domowego kompotu. Ale nie zwykłego, a z dodatkiem korzennych przypraw. Doskonale komponują się a aromatem śliwek i rewelacyjnie wpisują się w jesienny już klimat września.
Jak zrobić kompot śliwkowy z cynamonem?
Zrobienie kompotu śliwkowego jest bardzo proste. Wystarczy zagotować śliwki z cynamonem i goździkami, a potem już tylko czekać aż wszystko ostygnie. To także czas, kiedy smaki się jeszcze bardziej intensyfikują. Tak naprawdę ilość cynamonu i goździków można modyfikować i dodawać do kompotu śliwkowego według własnego uznania. Dobrze jednak, aby same przyprawy nie zdominowały smaku śliwek. Ja najbardziej lubię kompot ze śliwek węgierek, ale dobre będą też inne odmiany.
Ilość cukru w przepisie również można modyfikować w zależności od tego, jak słodkie kompoty lubisz. Warto najpierw spróbować kompotu, a potem ewentualnie dodać więcej cukru. Słodycz napoju może się różnić w zależności od tego, jak słodkie i dojrzałe są same śliwki. Kompot można dosłodzić również miodem albo ksylitolem czy erytrytolem.
Przepis: Kompot śliwkowy z cynamonem
Sezonowy kompot o korzennym aromacie.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 91 w każdej porcji
Składniki
- 500 g śliwek
- 1 kora cynamonu
- 2 goździki
- 2 łyżki cukru
- 1 litr wody
Sposób przygotowania
- Szykowanie śliwekŚliwki przekrój na połówki i usuń pestki.
- Robienie kompotuWrzuć do garnka owoce, przyprawy i cukier. Zalej wodą i zagotuj. Zostaw do ostygnięcia.
Kompot śliwkowy z cynamonem jest idealny jako kompot do obiadu, ale jest też świetnym, jesiennym napojem. Można go pić także na ciepło.
Inne pomysły na kompot śliwkowy
Kompot ze śliwek można zrobić na wiele sposobów. Ja lubię dodać do niego także inne jesienne owoce, takie jak jabłka czy gruszki. Do nich również idealnie pasują korzenne przyprawy.
Do kompotu ze śliwek można również dodać żurawinę. Oryginalną i przepyszną opcją jest dosłodzenie kompotu syropem malinowym (takim domowej roboty). Do kompotu śliwkowego można także wrzucić plasterki cytrusów albo, w bardziej swojskiej wersji, plasterki kwaśnej pigwy.
Czytaj też:
To ciasto ze śliwkami uwielbiały nasze babcie. Wygląda efektownie, a przepis jest prostyCzytaj też:
Ten pyszny deser ze śliwkami można jeść bez wyrzutów sumienia. Same zdrowe składniki