Pomysł na tę nadziewane cebule zaczerpnąłem z kuchni tureckiej. Można je przygotować z różnymi farszami na bazie m.in. ryżu oraz kaszy z dodatkiem mięsa, kiełbasy, boczku, grzybów i warzyw. Choć może się z początku wydawać, że nadziewanie cebuli jest trudne, to zajmuje mniej czasu niż parzenie kapusty i zawijanie w nią farszu. Robiąc po raz pierwszy faszerowaną cebulę à la gołąbki, obawiałem się, czy potrawa przypadnie do gustu mojej rodzinie, ale był to strzał w dziesiątkę. Nawet dzieci, które czasami wybierają większe kawałki cebuli np. z gulaszu, poprosiły o dokładkę.
Jak zrobić faszerowaną cebulę à la gołąbki?
Do nadziewania nadaje się każdy gatunek cebuli. Różnią się one jednak smakiem. Odmiana żółta ma bardzo intensywny smak, natomiast cebula czerwona, czosnkowa i szalotka to idealny wybór dla osób, którym przeszkadza mocny aromat żółtej cebuli.
Farsz robię z podgotowanego ryżu, podsmażonego mięsa mielonego oraz kilku dodatków m.in. usuniętych z wnętrza cebuli łusek, które drobno kroję i podsmażam. Możesz użyć ulubionego mięsa oraz zarówno białego, jak i brązowego ryżu. Wypełnioną takim farszem cebulę wystarczy ułożyć w naczyniu żaroodpornym lub na patelni i zapiec/udusić do miękkości.
Porada: możesz również przygotować farsz z surowych składników. Wymieszaj ryż z mięsem, drobno posiekanymi łuskami cebuli, przeciśniętym przez praskę czosnkiem i dopraw. Cebula nadziewana surowym farszem wymaga wydłużenia czasu duszenia/pieczenia o około 15 minut.
Jeżeli chcesz, żeby potrawa miała orientalny smak, to polecam dodać do farszu drobno posiekaną miętę lub kolendrę, kmin rzymski i odrobinę kardamonu.
Przepis: Faszerowana cebula à la gołąbki
Do przygotowania tego pysznego i oryginalnego dania nie potrzeba żadnych wyjątkowych umiejętności.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Turecka
- Czas przygotowania
- 45 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 12 średniej wielkości cebul
- 500 ml bulionu
Do gotowania cebuli:
- 3 litry wody
- 1 i 1/2 łyżki octu
Na farsz:
- 500 g mięsa mielonego
- 1 szklanka suchego ryżu
- 3 łyżki klarowanego masła lub oleju do smażenia
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka ziołowego pieprzu
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- natka pietruszki do dekoracji
Sposób przygotowania
- Uszykowanie cebuliCebulę obierz z zewnętrznej łuski i odetnij oba końce warzywa. Zagotuj wodę w garnku. Gdy zacznie wrzeć, dodaj ocet i włóż cebule. Gotuj ok. 7 minut – czas gotowania zależy od wielkości warzyw i grubości łusek – cebula powinna zmięknąć, ale nie może się rozgotować, bo rozpadnie się podczas nadziewania i duszenia lub pieczenia. Podgotowaną cebulę wyjmij łyżką cedzakową i przełóż do miski z zimną wodą (możesz dodać do wody kostki lodu), żeby zatrzymać proces gotowania. Schłodzoną cebulę wyjmij z wody i odsącz z nadmiaru płynu na papierowym ręczniku. Z wystudzonych cebul wyjmij wewnętrzne łuski i pozostaw 2-3 zewnętrzne, które utworzą „miseczkę” na farsz. Łuski z wnętrza cebuli możesz wyjąć np. widelcem lub delikatnie wypchnąć palcem.
- Przygotowanie farszuRyż lekko podgotuj w osolonej wodzie. Usunięte z cebuli łuski drobno posiekaj. Czosnek przeciśnij przez praskę. Na patelni rozgrzej klarowane masło i zeszklij cebulę. Dodaj czosnek i smaż 1-2 minuty, ciągle mieszając. Dodaj mięso i smaż na średnim ogniu, często mieszając, do momentu, aż lekko się przyrumieni. Dopraw ziołowym pieprzem, papryką, solą i pieprzem. Do dużej miski przełóż obgotowany ryż i podsmażone mięso. Dokładnie wymieszaj składniki farszu dłonią i opcjonalnie dopraw do smaku.
- Nadziewanie cebuliGotowy farsz nakładaj do wcześniej przygotowanej cebuli. Jeżeli przygotowałaś/łeś cebulę, korzystając z pierwszego sposobu, to nałóż farsz do wnętrza rozciętej łuski i zawiń brzegi, tworząc rulon.
- Duszenie/zapiekanieWypełnioną nadzieniem cebulę ułóż w płaskim rondlu, na patelni lub w naczyniu do zapiekania i zalej bulionem. Na cebuli ułóż odwrócony do góry dnem, odporny na działanie wysokiej temperatury talerz i obciąż go np. małym garnkiem z wodą. Duś potrawę przez 20-30 minut. Ewentualnie naczynie wstaw do piekarnika (temperatura 180 stopni Celsjusza, góra-dół, bez termoobiegu) i zapiekaj około 30 minut.
Jak i z czym podawać nadziewaną cebulę à la gołąbki?
Nadziewaną cebulę podawaj na ciepło jako przekąskę lub danie główne. Potrawa doskonale smakuje z dodatkiem wyrazistych w smaku sosów np. sosu pomidorowego i sosu grzybowego. Sos możesz przygotować na bazie pozostałego po duszeniu/zapiekaniu nadziewanej cebuli bulionu. Przed podaniem posyp potrawę posiekaną natką pietruszki.
Czytaj też:
Zamiast gołąbków robię tę prostą zapiekankę. Jest szybciej i nie ma obawy, że danie się rozpadnieCzytaj też:
Tak pysznej nadziewanej cukinii jeszcze nie jadłem. Przepis przywiozłem z urlopu w Turcji