Semla jest deserem wyjątkowym. Delikatna drożdżowa bułeczka z bogatym w smaki nadzieniem skradła moje serce od pierwszego spróbowania. Zrobiłam ją za sprawą znajomej, która już jakiś czas temu wróciła ze Szwecji. Mieszkała tam ponad rok i zdążyła zgłębić tradycje oraz odkryć w Polsce niedostępne smaki i receptury. Zapragnęłam ją naśladować i upiekłam ten smakołyk, jak tylko dostałam przepis. Potem dowiedziałam się, że urządziłam sobie karnawał tuż przed wakacjami.
Czym jest semla?
Semla, znana też jako semlor, to wypiek w Szwecji traktowany podobnie jak w Polsce pączki. Skandynawski deser jedzony jest na koniec karnawału, a dokładniej w tłusty wtorek. Dzień ten w kalendarzu umiejscowiony jest tuż przed Środą Popielcową, a więc stanowi odpowiednik naszych ostatków. Nieświadomie wiec zrobiłam sobie powtórkę z celebracji końca sezonu imprezowego. W Polsce pączki jada się jednak przez cały rok, więc prędko rozgrzeszyłam się ze zrobienia semli poza „sezonem”.
Nawet przez chwilę nie żałowałam przygotowania tych szwedzkich bułeczek. Prędko bowiem okazało się, że są obłędnie pyszne. Nie znam osoby, która stwierdziłaby, że pachnące kardamonem ciasto drożdżowe nadziane masą z migdałów i okraszone bitą śmietaną jest niesmaczne. Pracy wykonanie semli trochę wymaga, ale jeśli podobnie jak ja masz chęć na złamanie „zasad” i wykonanie ich, zostawiam ci przepis.
Jak zrobić szwedzkie bułeczki?
Wykonanie mięciutkich szwedzkich bułeczek o przyjemnym zapachu nie jest banalne, ale też nie pokona cię, jeśli będziesz podążać za przepisem. Staranne wyrobienie ciasto i dokładne ostudzenie go po upieczeniu to dwa klucze do sukcesu. Upiecz drożdżowe z zachowaniem etapów wyrastania i nie dopuść, by wyszło suche, a reszta już raczej się uda. Masa z migdałów i słodka bita śmietana z dobrym mikserem robią się niemal same.
Przepis: Semla
Szwedzkie bułeczki z dodatkiem kardamonu i pyszny kremem z migdałami
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Szwedzka
- Czas przygotowania
- 2 godz.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 410 w każdej porcji
Składniki
Na bułeczki:
- 100 g masła
- 200 ml mleka
- 20 g drożdży
- 100 g cukru
- 500 g mąki pszennej typu 550
- 1 małe jajko
- 1 płaska łyżeczka mielonego kardamonu
- sól
Na nadzienie migdałowe:
- 200 g migdałów w płatkach
- 150 ml mleka
- 30 g cukru pudru
Na bitą śmietanę:
- 350 ml śmietanki kremówki 36%
- 70 g cukru pudru
Sposób przygotowania
- Uszykowanie ciastaMasło rozpuść, ostudź. Połącz z mlekiem. Kilka łyżek mieszanki wlej do miski i wkrusz do niej drożdże. Rozprowadź dokładnie, a następnie wlej pozostałą część nabiału z tłuszczem. Dodaj cukier kardamon odrobinę soli i prawie całą mąkę. Wyrabiaj ciasto przez 10 minut. Miskę z masą przykryj i odstaw na 40 minut.
- Formowanie semliZ wyrośniętego ciasta uformuj 12 kulek. Ułóż je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze tak, aby łączenia znalazły się na spodzie. Ponowie przykryj i odstaw na 40 minut. Wyrośnięte bułeczki posmaruj roztrzepanym jajkiem. Piecz w temperaturze 220 stopni Celsjusza przez 12-15 minut. Ostudź na kratce.
- Wykonanie masy migdałowejMigdały rozdrobnij, wymieszaj z mlekiem i cukrem pudrem. Konsystencja nadzienie powinna być na tyle luźna, by dało się je nakładać do bułeczek przy pomocy rękawa cukierniczego.
- Szykowanie kremu ze śmietanySchłodzoną śmietanę w lej do miski. Ubij na sztywno, a następnie porcjami dodawaj cukier puder. Za każdym razem miksuj krótko – tylko do połączenia składników.
- Składanie semliZ ostudzonych bułeczek zetnij szczyty, uzyskując niewielkie czapeczki. Wydrąż po trosze miąższu w każdej z nich. Połącz go z masą migdałową, a następnie takim „farszem” wypełnij utworzone dołki. Na warstwę marcepanu wyciśnij porcję bitej śmietany. Przykryj każdą bułeczkę czapeczką. Posyp dodatkowo cukrem pudrem.
Jak podać semlę?
Skandynawski deser po posypaniu cukrem pudrem można już zajadać bez oporów. Połączenie słodkiego kremu migdałowego, delikatnej bitej śmietany i aromatycznego kardamonu tworzy niepowtarzalny smak, który naprawdę nie wymaga już udoskonalania.
Mimo to nawet na północy – a dokładniej w niektórych regionach Szwecji semlę podaje się zalaną gorącym mlekiem. Taki deser nazywa się „hetvägg".
Czytaj też:
Z tej zielonej masy piekę pyszne ciasteczka. Ten deser to moje superfood, po które sięga cała rodzinaCzytaj też:
Nie ma w niej nawet grama sezamu, a jest wyśmienita. Grecka chałwa to deser na medal