Kurczak pieczony w całości wygląda bardzo apetycznie. Ma zwykle chrupiącą skórkę, jednak czasami zdarza się, że grubsze kawałki mięsa są niedopieczone. I tu doskonałym rozwiązaniem jest pieczenie kurczaka na butelce. Dzięki niej mięso piecze się bowiem równomiernie od środka i na zewnątrz. Kurczak nie ma kontaktu z blachą, więc nie przypieka się miejscowo. A poza tym cały jest pięknie zrumieniony. Podaj takiego kurczaka na niedzielny obiad, a rodzina będzie zachwycona.
Jakie są korzyści z pieczenia kurczaka na butelce?
Tak jak wspomniałam wyżej, na butelce kurczak piecze się równomiernie. Butelka dobrze bowiem przewodzi ciepło i nagrzewa go także od środka. Dzięki temu nie ma mowy o tym, by kurczak zrumieniony z wierzchu, od środka pozostał surowy. Dzięki osadzeniu tuszki kurczaka na butelce, skórka kurczaka ma szansę równomiernie zrumienić się na całej powierzchni.
Jednak pieczenie kurczaka na butelce ma też inne zalety. Otóż nie pieczemy kurczaka na pustej butelce, a na wypełnionej przynajmniej do połowy. Inaczej mogła by pęknąć pod wpływem wysokiej temperatury. Butelkę wypełniamy aromatycznym płynem, np. piwem, sokiem, bulionem czy wodą z ziołami. W czasie pieczenia płyn paruje, czasem też kipi, dzięki czemu doskonale nawilża i aromatyzuje mięso.
Jak upiec kurczaka na butelce?
Kurczaka można upiec na szklanej butelce np. po piwie lub oranżadzie albo też na puszce. Naczynie powinno być jednak na tyle wysokie, by kurczak swobodnie się na nim oparł, ale też na tyle niskie, by cała konstrukcja zmieściła się w piekarniku. Z tego też powodu blachę, na której będziemy piec kurczaka ustawiamy na najniższym lub nieco wyższym poziomie.
Przepis: Kurczak pieczony na butelce
Tuszka kurczaka pieczona w piekarniku na butelce wypełnionej bulionem
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 450 w każdej porcji
Składniki
- 1 tuszka kurczaka ok. 1,5 kg
- papryka mielona słodka i ostra
- sól, pieprz
- 3 ząbki czosnku
- 5 łyżek oleju
- 2 łyżeczki miodu
- 1 łyżka musztardy
- 1,5 szklanki bulionu warzywnego
- 4 marchewki
- 1 duża cebula
- zioła prowansalskie
- 1 butelka po piwie
Sposób przygotowania
- Przyprawianie kurczakaTuszkę kurczaka oczyść, opłucz, osusz. Natrzyj solą, pieprzem i papryką w środku i na zewnątrz. Ząbki czosnku przeciśnij, wymieszaj z 3 łyżkami oleju, musztardą i miodem. Płynem posmaruj kurczaka z wierzchu i od środka. Odstaw go na godzinę.
- Przygotowanie blachy z warzywamiMarchewki obierz, opłucz, pokrój w talarki. Cebulę obierz, pokrój w piórka. Warzywa wymieszaj z olejem i ziołami prowansalskimi. Blachę z piekarnika wyłóż papierem do pieczenia. Wysyp na nią warzywa, pozostawiając na środku wolne miejsce na kurczaka.
- Pieczenie kurczakaButelkę po piwie napełnij bulionem. Nałóż na nią tuszkę kurczaka. Ustaw ją stabilnie na blasze w piekarniku. Piecz ok. 80 minut w 190 stopniach Celsjusza. Po tym czasie zwiększ temperaturę do 200 stopni Celsjusza i piecz kurczaka jeszcze 10-15 minut, aż się ładnie zrumieni.
Z czym podać pieczonego kurczaka?
Kurczak pieczony na butelce smakuje, jak kurczak pieczony na rożnie. Dlatego doskonałym dodatkiem do niego będą pieczone ziemniaki. Można je upiec od razu z mięsem, dokładając je ok. 40 minut przed końcem pieczenia, by nie spiekły się zbyt mocno. Tak przyrządzony kurczak dobrze też będzie smakował podany z ryżem. Dobrym dodatkiem do pieczonego kurczaka są też pieczone warzywa. Oprócz marchewki i cebuli świetnie też sprawdzi się cukinia czy papryka. Oprócz pieczonych warzyw nie zaszkodzi też podać lekkiej surówki czy zielonej sałaty z dodatkami.
Czytaj też:
Kładę udka na warzywach i piekę. To danie obiadowe z przyjęcia komunijnego robi się samoCzytaj też:
To mój popisowy przepis na niedzielny obiad. Smakuje i wygląda, a nie wymaga pracy