Te kulki z ryżu i wątróbki przypominają włoskie arancini, czyli panierowane kulki ryżowe z różnymi dodatkami. My podajemy przepis na kulki z gotowaniem ryżu, ale śmiało możesz wykorzystać do ich zrobienia ryż, który został ci z poprzedniego dnia. To smaczne i oryginalne danie, które będzie cię kosztowało grosze.
Jak zrobić kulki z ryżu?
Ryż powinien być gotowany w mleku i bulionie, ale tak naprawdę najważniejsze jest, aby nadać mu smak. Dlatego możesz go gotować tylko w bulionie, a jeśli bulionu nie masz pod ręką, możesz wykorzystać kostkę rosołową lub dodać do gotowania mieszankę kupnych rozdrobnionych suszonych warzyw.
Ryż powinien być miękki i kleisty. Po wymieszaniu z wątróbką i resztą składników powinien się dać formować w kulki. Aby sobie tę czynność ułatwić, zwilż dłonie zimną wodą. Ponieważ wątróbka jest już usmażona, nie musisz martwić się, że kulki będą surowe. Dlatego wystarczy je smażyć do momentu, aż panierka będzie apetycznie złota.
Przepis: Kulki ryżowe z wątróbką
Chrupiąca przekąska z prostych składników.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 szklanka ryżu
- 1 szklanka mleka
- 1 1/2 szklanka bulionu
- 150 g wątróbek drobiowych
- 1 cebula
- 3 łyżki żółtego tartego sera
- 1 jajko
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 1/4 łyżeczki płatków chili
- sól, pieprz
na panierkę:
- 1 jajko
- 1/2 szklanki bułki tartej
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Gotowanie ryżu, smażenie wątróbkiRyż gotuj w mleku i bulionie, aż będzie miękki, a płyn się wchłonie (mieszaj, aby nie przypalić ryżu). Wątróbkę i cebulę posiekaj. Cebulkę zeszklij na rozgrzanym na patelni maśle i dodaj wątróbkę. Usmaż, dopraw solą i pieprzem.
- Robienie kulekW rondlu lub głębokiej patelni rozgrzej dużą ilość tłuszczu. Ryż wymieszaj z wątróbką, pietruszką, chili, dosól i dopieprz do smaku. Formuj kulki wielkości orzecha włoskiego. Jajko roztrzep w misce. Maczaj kulki w jajku i panieruj w bułce. Kładź na rozgrzany tłuszcz i smaż na złoto.
Gotowe kulki ryżowe wyciągaj łyżką cedzakową z tłuszczu i koniecznie odsącz na ręczniku kuchennym. Kulki należy podawać od razu – najlepiej smakują gorące.
Przepis na kulki możesz modyfikować, zmieniając dodatek przypraw. Jeśli nie chcesz, aby były pikantne, zrezygnuj z dodatku chili. Możesz też, zamiast pietruszki, dodać kolendrę albo koperek. Będą tu także pasowały inne zioła, również suszone. Innym pomysłem jest włożenie do środka każdej kulki małej kostki żółtego sera, która podczas smażenia się rozpuści i kulka będzie miała ciągnące, serowe wnętrze. Aby to zrobić, masa ryżowa musi być idealnie klejąca, aby kulki się nie rozpadały (nie powinny być za duże).
Kulki można podawać w towarzystwie ulubionych sosów na bazie majonezu lub jogurtu, z keczupem i surówkami. Jeśli to przekąska na imprezę w każdą kulkę można wbić patyczek do koreczków, aby łatwo było po nie sięgać.
Czytaj też:
To kultowa surówka rodem z mlecznych barów. Moja babcia dodawała do niej jeszcze jeden składnikCzytaj też:
Kroję filet z kurczaka i zanurzam go 3 razy. Moje dzieci szaleją za tym chrupiącym obiadem