Zielony sernik upiekłam pierwszy raz, kiedy akurat miałam w lodówce wiaderko twarogu i paczkę liści szpinaku, które już trzeba było zużyć. Do mojego sprawdzonego przepisu na sernik bez spodu po prostu dodałam szpinak i jedno jajko więcej. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania – ciasto wyszło delikatne i wilgotne jak nigdy dotąd. W tym serniku nie ma grama mąki, dodaje się tu jedynie waniliowe budynie.
Jak zrobić zielony sernik?
Sernik szpinakowy swój kolor zawdzięcza zielonym liściom świeżego szpinaku. To aż 200 g liści – może się wydawać dużo, ale nie zmniejszaj proporcji. Szpinak nie jest wyczuwalny w finalnym cieście, ale to on sprawia, że oprócz koloru ciasto zyskuje niesamowitą wilgoć i wyjątkowo delikatną konsystencję.
Porada: Ja miksuję liście szpinaku stopniowo – najpierw weź garść liści i 2-3 łyżki twarogu. Zmiksuj wszystko na gładko i stopniowo dodawaj kolejne porcje szpinaku.
Przepis: Zielony sernik ze szpinakiem
Proporcje odpowiednie na tortownicę o średnicy 26 cm.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 1 kg twarogu w wiaderku
- 200 g świeżego szpinaku
- 200 g miękkiego masła
- 250 g cukru (drobnego do wypieków)
- 4 jajka
- 2 budynie waniliowe
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
do dekoracji:
- 100 g białej czekolady
- 1 łyżka masła
- 50 g pistacji
Sposób przygotowania
- Szykowanie składników
- Robienie ciasta
- Pieczenie ciasta
Osobiście lubię efekt wyższego brzegu sernika, jeśli jednak chcesz, aby sernik jak najmniej opadł, studź go bez wyciągania z piekarnika – wyłącz grzanie i otwórz drzwiczki.
Jak podawać sernik ze szpinakiem?
Gotowy sernik warto dobrze schłodzić (chociaż ja przyznaję bez bicia, że nigdy nie wytrzymuję). Wersja z białą czekoladą i pistacjami to jedna z moich ulubionych, ale nie jest to jedyna możliwość udekorowania sernika. Możesz tak naprawdę wykorzystać tu dowolne polewy, orzechy, ale też świeże owoce (np. zielone winogrona albo soczyste borówki czy maliny). Przy orzechach warto pamiętać, że dobrze jest je najpierw uprażyć na suchej patelni, aż lekko się zrumienią – zrób to nawet jeśli kupisz orzechy prażone. Ten zabieg sprawi, że będą bardziej chrupiące i intensywne w smaku. Sernik szpinakowy można także polać dowolnym lukrem albo posypać cukrem pudrem.
Czytaj też:
Te ciasta na Wielkanoc na pewno się udadzą. 15 sprawdzonych przez nas przepisówCzytaj też:
Szukasz idealnego przepisu na ciasto czekoladowe? To już znalazłeś!