Domowe cynamonki to idealny dodatek do kawy lub herbaty oraz przekąska, którą można delektować się o każdej porze dnia. Oczywiście, trzeba zachować umiar. Mój przepis na domowe cynamonki uwzględnia recepturę klasycznego ciasta drożdżowego (możesz z niego upiec także inne drożdżówki np. z serem, jabłkami, rabarbarem oraz jagodami), cynamonowe nadzienie oraz doskonale komponujący się ze smakiem cynamonu lukier cytrynowy.
Wskazówki: ciasto na cynamonki pięknie wyrośnie, jeżeli jajka i mąka będą miały temperaturę pokojową. Mleko do przygotowania rozczynu nie może być zbyt gorące, bo wysoka temperatura powoduje, że drożdże nie pracują w odpowiedni sposób. Warto także zwrócić uwagę na temperaturę powietrza – wyrastającego ciasta drożdżowego nie stawiaj na przeciągu.
Rada: ciasto drożdżowe wymaga cierpliwości. Zapewnij mu odpowiednie warunki do wyrastania, czyli ciepłe miejsce, z dala od przeciągów. Pamiętaj, że potrzebne są dwa etapy wyrastania ciasta – przed i po formowaniu ślimaczków. To warunek, by bułeczki wyszły lekkie i puszyste.
Ja w swoim przepisie używam świeżych drożdży. Jeśli chcesz je zastąpić drożdżami instant (2 opakowania na pół kilograma mąki), to nie musisz przygotowywać rozczynu. Suche drożdże po prostu wymieszaj z mąką i innymi składnikami ciasta.
Przepis: Cynamonki drożdżowe
Cynamonowe ślimaczki z drożdżowego ciasta to popularny wypiek. Ciasto drożdżowe z tego przepisu jest lekkie i puszyste, a po upieczeniu staje się miękkie z chrupiącymi krawędziami. Cynamonki wychodzą słodki i aromatyczne.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 2 godz.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 189 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 1 szklanka mleka
- 1/2 kostki masła
- 1/2 kostki świeżych drożdży
- 1/3 szklanki drobnego cukru
- 1 łyżeczka cukru wanilinowego
- 1 jajko
- 2 żółtka
- szczypta soli
Na nadzienie cynamonowe:
- 5 łyżek stołowych masła
- 1/2 szklanki cukru
- 2,5 łyżki mielonego cynamonu
Do posmarowania bułeczek:
- 1 jajko
Sposób przygotowania
- Robienie rozczynuPrzygotuj rozczyn ze 100 ml ciepłego mleka, dwóch łyżek mąki pszennej i 1 łyżki cukru. Wlej ciepłe mleko do dużego kubka i dodaj rozkruszone drożdże, mąkę i cukier. Całość wymieszaj, przykryj talerzykiem lub ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 15-20 minut. Rozczyn jest gotowy, gdy podwoi swoją objętość.
- Zarobienie ciastaMasło stop w kąpieli wodnej lub w rondelku na małym ogniu i odstaw do ostygnięcia. 1 całe jajko i 2 żółta wymieszaj z pozostałym cukrem i cukrem wanilinowym lub ekstraktem waniliowym. W dużej misce wymieszaj mąkę z solą. Dodaj stopione masło, pozostałe ciepłe mleko, jajka z cukrem oraz wyrośnięty rozczyn. Wyrób elastyczne, gładkie ciasto i uformuj z niego kulę. Przykryj miskę ściereczką lub folią spożywczą i odstaw na około 60 minut w ciepłe miejsce – ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- Przygotowanie farszu5 łyżek stołowych masła roztop w rondelku na małym ogniu lub w kąpieli wodnej i odstaw do ostudzenia. Cynamon wymieszaj z cukrem.
- Zawijanie bułeczekPosyp stolnicę mąką, wyłóż ciasto drożdżowe i podziel na dwie części. Każdą z części ciasta drożdżowego rozwałkuj na prostokąt o grubości około 0,5 cm, a następnie za pomocą silikonowego pędzelka posmaruj stopionym masłem i posyp cukrem z cynamonem. Zwiń oba ciasta w rulony. Ostrym nożem pokrój każdy rulon na 10 równych kawałków. Przełóż cynamonki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30 minut.
- PieczenieNagrzej piekarnik do 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Posmaruj wyrośnięte bułeczki cynamonowe roztrzepanym jajkiem i piecz około 25 minut.
Gotowe cynamonki wystudź na kratce, aby nie zawilgotniały. Następnie możesz posypać je odrobiną cukru pudru lub udekorować cytrynowym lukrem. Przepis na niego jest bardzo prosty. Wystarczy, że szklankę drobnego cukru rozmieszasz z 4 łyżkami podgrzanego soku z cytryny.
Jaki cynamon wybrać – cejloński czy cassia (kasja)?
Wybór cynamonu do domowych bułeczek cynamonowych może znacząco wpłynąć na ich smak i aromat. Wyróżniamy dwa typy cynamonu, które są powszechnie używane w kuchni: cynamon cejloński i cynamon kasja.
Cynamon cejloński czasami nazywany jest prawdziwym cynamonem. To starta miękka kora cynamonowca cejlońskiego pochodzącego z wyspy Sri Linka. Ma delikatniejszy, słodszy smak z dobrze wyczuwalnymi nutami cytrusowymi. Jest mniej ostry niż cynamon kasja i ma jaśniejszy kolor. Cynamon cejloński uchodzi za bardziej wyszukany i zdrowszy ze względu na niski poziom kumaryny – substancji, która w dużych ilościach może szkodzić wątrobie.
Natomiast cynamon kasja (cassia) pochodzi głównie z Chin. I to właśnie ten rodzaj cynamonu najczęściej znajduje się w sklepach. Ma silniejszy, bardziej intensywny smak i aromat w porównaniu do cynamonu cejlońskiego. Cynamon kasja jest ciemniejszy i ma wyższą zawartość kumaryny.
Ważne: Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca, aby spożycie kumaryny nie przekraczało 0,1 mg na kilogram masy ciała dziennie. Oznacza to, że dla osoby ważącej 70 kg limit wynosi około 7 mg kumaryny na dzień. Warto zauważyć, że osiągnięcie takiej ilości przez spożycie cynamonu cejlońskiego jest znacznie trudniejsze niż w przypadku kasji ze względu na niższą zawartość tej substancji. Jeśli twoja dieta jest bogata w cynamon, do domowych wypieków wybieraj cynamon cejloński.
Czytaj też:
Tradycyjna chałka drożdżowa w dwóch odsłonach. Jej smak przenosi mnie do czasów dzieciństwaCzytaj też:
Bułeczki maślane z przepisu babci są miękkie w środku i mają chrupiącą skórkę. To mój topowy przepis