Resztki otwartego wina niekoniecznie nadają się do picia, ale takie wino można wykorzystać w kuchni. Jeśli nie planujesz od razu robienia potraw, do których pasuje dodatek wina, możesz wino zamrozić.
Czy każde wino można mrozić?
Każde wino można mrozić. Niezależnie od jego rodzaju czy ceny. Możesz zamrozić zarówno wino białe, jak i czerwone, wytrawne czy słodkie. Jeśli mrozisz różne rodzaje wina, najlepiej opisać je (szczególnie jeśli są to wina słodkie oraz wytrawne – każde z nich można wykorzystać do innych dań).
Jak mrozić wino?
Wina nie powinno się mrozić w butelce, ponieważ może to spowodować pęknięcie szkła. Zwykle przyjmuje się, że wino, aby zamarznąć, potrzebuje minus 5-6 stopni Celsjusza. Wino można mrozić w pojemnikach lub torebkach do mrożenia, ale najlepiej zamrozić je w foremkach na lód. Wówczas w wygodny sposób można dodawać do potraw nawet niewielkie porcje.
Do czego wykorzystać mrożone wino?
Mrożone wino można wykorzystywać dokładnie tak, jak „świeże” wino. Jeśli jest zamrożone w większej ilości w pojemniku, lepiej je najpierw rozmrozić. Wino w kostkach z foremki na lód można po prostu dorzucać do gotujących się dań – rozpuści się błyskawicznie. Czerwone wino wytrawne doskonale podkręci smak dań z kapusty, przede wszystkim bigosu czy zasmażanej kapusty czerwonej. Pasuje również do mięsnych pieczeni, wszelkiego rodzaju mięsnych sosów czy gulaszy (także tych warzywnych). Białe wino wytrawne można dodać do zup – na przykład kremu z białych warzyw, zupy ziemniaczanej czy zupy z dyni. Białe wino idealnie skomponuje się z ziemniakami smażonymi z cebulką. Duszone w ten sposób ziemniaki są idealne do zagęszczania kremowych zup.
Słodkie wina można z kolei wykorzystać do domowych deserów. Podkręcą smak owocowych sosów przygotowanych na gorąco (np. gorących malin, który można dodać lodów) czy owoców zapiekanych z kruszonką.