Pesto to jeden z bardziej znanych i lubianych produktów kuchni włoskiej. Sekretem jego bogatego smaku są wysokiej jakości składniki, czyli świeża bazylia, ser parmezan, orzeszki piniowe, czosnek, a także aromatyczna oliwa z oliwek – najlepiej oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno (extra vergine). Połączenie wyrazistego smaku składników tradycyjnego pesto nie wymaga dodatku wielu przypraw – sos doprawiany jest do smaku solą morską i świeżo zmielonym pieprzem. Smak pesto podbija również dodanie soku z cytryny, jednak nie jest to składnik, który znajduje się w każdym przepisie.
Jak zrobić zielone pesto w domu?
Przygotowanie zielonego pesto na bazie bazylii nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy zmiksować wcześniej przygotowane składniki i cieszyć się smakiem pysznego dodatku. Warto wiedzieć, że można również przygotować pesto, korzystając z moździerza, jednak nie każdy ma go w swojej kuchni. Pesto ucierane ręcznie ma nieco inną konsystencję, bo łatwiej jest kontrolować stopień rozdrobnienia składników. Co do smaku, prawdziwi znawcy kuchni włoskiej potrafią bezbłędnie rozpoznać sos robiony ręcznie i za pomocą blendera lub malaksera. Zwykły miłośnik kuchni włoskiej zwykle nie zauważa różnicy.
Wskazówka: Przepis podstawowy możesz modyfikować, zwiększając lub zmniejszając ilość składników, a także zastępując orzeszki pinii np. orzechami nerkowca lub pestkami dyni, a ser parmezan innym włoskim serem twardym np. Pecorino Romano. Idealnym dodatkiem do pesto są także polskie długodojrzewające sery twarde np. ser Bursztyn lub Emilgrana.
Przepis: Zielone pesto
Z poniższego przepisu przygotujesz około 1 szklankę (250 ml) zielonego pesto.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Włoska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 315 w każdej porcji
Składniki
- 70 g listków świeżej bazylii
- 3 ząbki czosnku
- 50 g orzeszków pinii
- 50 g parmezanu
- 90 ml oliwy z oliwek
- sól morska i pieprz
Sposób przygotowania
- Przygotowanie składnikówBazylię umyj i oddziel listki od łodyżek, a następnie osusz je na wyłożonym ręcznikiem papierowym sitku lub w wirówce do sałaty. 70 g samych listków otrzymasz z 2 małych doniczek bujnej bazylii. Orzeszki pinii podpraż na suchej patelni do lekkiego zrumienienia. Podczas prażenia cały czas potrząsaj patelnią lub mieszaj orzeszki łyżką, żeby się nie przypaliły. Czosnek obierz. Możesz pokroić go na mniejsze kawałki, ale nie jest to konieczne. Parmezan zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Odmierz potrzebną ilość oliwy.
- MiksowanieUmieść listki bazylii, orzeszki pinii, czosnek, ser i oliwę w pojemniku blendera kielichowego, rozdrabniacza, malaksera lub w wysokim naczyniu, z którego korzystasz podczas używania blendera ręcznego. Rozpocznij miksowanie, kontrolując konsystencję sosu. W pesto powinny być wyczuwalne niewielkie kawałki składników, ale możesz również przygotować idealnie gładki sos.
- PrzyprawianieDopraw gotowe pesto solą i świeżo zmielonym pieprzem. Możesz również dodać do sosu sok z cytryny do smaku.
Jak podawać domowe pesto?
Domowe pesto podawaj od razu po przygotowaniu. Zielony sos możesz dodać do ugotowanego, ciepłego makaronu lub serwować z innymi dodatkami. Ten zimny sos pasuje do kanapek, zapiekanego pieczywa, dań rybnych i mięsnych oraz naleśników.
Zrób pesto do słoików i zawekuj
Zanim przestąpisz do robienia pesto, możesz przygotować słoiczki, w których zawekujesz sos na później. Pasteryzacja pozwala przedłużyć trwałość domowego pesto i doskonale sprawdza się, gdy chcesz mieć zawsze pod ręką słoiczek pysznego, zielonego sosu. Słoiczki oraz zakrętki (najlepiej zawsze korzystać z nowych zakrętek) powinny być umyte, wyparzone i osuszone. Zrobienie pesto do słoików ma także dodatkową zaletę – możesz wykorzystać większą ilość bazylii z ogrodu lub własnej uprawy na parapecie, zanim zwiędnie. Bazylia, choć dostępna przez cały rok, w niemal każdym większym sklepie spożywczym i supermarkecie, często jest w niezbyt dobrej kondycji, co wpływa na intensywność smaku i zapachu tego zioła.
Jeżeli chcesz zawekować pesto, to od razu po przygotowaniu przełóż sos do małych słoiczków, szczelnie zakręć i wstaw do piekarnika, ustawiając temperaturę 90 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Czas pasteryzacji to 40-45 minut od momentu nagrzania się piekarnika. Pasteryzacja w niskiej temperaturze chroni przed utratą intensywnego koloru sosu. Zawekowane pesto możesz przechowywać przez kilka tygodni.
Dodatki do zielonego pesto, które podbijają jego smak
Choć podstawą zielonego pesto jest bazylia, to możesz do niej dodać również m.in. jarmuż, natkę pietruszki, natkę marchewki, lubczyk, oregano, a także rukolę. Wyśmienicie smakuje również zielone pesto z dodatkiem czosnku niedźwiedziego lub młodych liści pokrzywy.
Powyższe składniki możesz również wykorzystać jako bazę zielonego sosu. Świetnie zastąpią bazylię, jeżeli nie przepadasz za smakiem tego zioła. Pełną smaku alternatywą dla włoskiego pesto bazyliowego jest np. pesto z natki marchewki, czosnku oraz pestek dyni lub słonecznika.
Czytaj też:
Spaghetti z tymi 2 dodatkami jest lekkie i pożywne. To najlepsze, szybkie danie i na upalne dniCzytaj też:
Ekspresowy makaron z zielonym sosem w stylu pesto. Sos robię bez gotowania w kilka minut