Niektóre potrawy w dzisiejszych czasach dość rzadko goszczą na naszych stołach. To wynik zmiany upodobań smakowych, ale też oszczędności czasu. Jednak do niektórych z nich warto wrócić, zwłaszcza gdy pojawią się problemy zdrowotne. I tak zimne nóżki są idealne na stawy. Zawierają bowiem składnik, który je wzmacnia i uelastycznia. A przygotowanie tego smakołyku jest całkiem proste. Potrzeba tylko trochę czasu, by mięso odpowiednio się ugotowało.
Jak gotować nóżki na zimną galaretę?
Gotowanie nóżek na zimną galaretę to dość długi proces. Mięso trzeba bowiem gotować 4-5 godzin na małym ogniu przy uchylonej pokrywce lub całkowicie bez przykrycia. Długie gotowanie sprawi, że z kości i skóry znajdujących się w nóżkach, uwolni się kolagen, który ma zdolność żelowania galarety. Białko to jednocześnie doskonale wpływa na nasze stawy, wzmacniając je i uelastyczniając. Uchylona pokrywka spowoduje natomiast, że z wywaru będzie odparowywać woda, co wpłynie na przyspieszenie żelowania galarety.
Jak zrobić zimną galaretę z nóżek wieprzowych?
Przygotowanie nóżek wieprzowych na galaretę należy rozpocząć od ich oczyszczenia. Często znajdują się na nich resztki szczeciny, które najlepiej jest opalić np. nad palnikiem gazowym. Potem mięso, warzywa i przyprawy należy zalać sporą ilością wody, zagotować i gotować długo na małym ogniu. Jak widać, przy przyrządzeniu nóżek nie ma dużo pracy, jednak nie zrobimy ich błyskawicznie.
Przepis: Zimne nóżki
Galareta z nóżek wieprzowych z dodatkiem koncentratu pomidorowego
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 5 godz.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 285 w każdej porcji
Składniki
- 2 nóżki wieprzowe
- 1 cebula
- 2 marchewki
- 2 listki laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilka ziaren czarnego pieprzu
- 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
- kminek
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Gotowanie nóżekNóżki wieprzowe oczyść, opłucz, możesz podzielić na dwie części. Umieść je w garnku, zagotuj. Dodaj opaloną cebulę, obrane marchewki, ziarna ziela i pieprzu oraz trochę soli. Całość gotuj na niedużym ogniu 4 godziny. Po tym czasie dodaj koncentrat pomidorowy i gotuj całość jeszcze ok. godzinę. Mięso z wywarem schłodź.
- Oczyszczanie mięsaLetnie nóżki oczyść z kości. Mięso umieść w niedużych miseczkach. Dodaj do niego pokrojoną marchewkę. Wywar dopraw do smaku kminkiem, solą i pieprzem. Zalej nim mięso, pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Potem wstaw do lodówki i pozostaw nóżki na kilka godzin, by stężały.
Nóżki wieprzowe – kilka wskazówek
Oto kilka praktycznych rad, dzięki którym zimna galareta z nóżek wieprzowych będzie smaczna i zdrowa.
- Do gotujących się nóżek wieprzowych na galaretę można dołożyć też golonkę lub trochę wieprzowiny. Dzięki temu potrawa stanie się bardziej mięsna.
- Jeśli galareta zastygnie, nim oczyścisz mięso z kości, możesz całość ponownie podgrzać.
- Zimną galaretę z nóżek najlepiej jest podawać z odrobiną octu lub soku z cytryny. Kwaśny składnik doskonale podkręci jej smak.
Czytaj też:
Niezawodny, babciny sposób na mętną galaretę. Wystarczy dodać do niej ten produktCzytaj też:
Pamiętam smak zimnych nóżek, robionych przez mojego wujka. Mówił, że są dobre na stawy