Beef wellington to pyszna, brytyjska pieczeń, która zachwyca smakiem oraz wyglądem. Połączenie soczystego mięsa wołowego z grzybowym farszem oraz chrupiącym ciastem francuskim zasługuje na medal. To idealne danie na rodzinny niedzielny lub świąteczny obiad. Zrób je, a zachwycisz wszystkich.
Jak zrobić pieczeń beef wellington?
Na beef wellington najlepsza jest niezbyt gruba polędwica wołowa. Nie jest to mięso, które kupisz w każdym sklepie, ale warto zadać sobie trud i odwiedzić rzeźnika. Polędwicę wołową możesz zastąpić polędwicą wieprzową, która jest łatwiej dostępna i tańsza. Danie w stylu polędwicy wellington możesz również przygotować ze schabu.
Mięso to najważniejszy, ale nie jedyny składnik pysznej pieczeni. Robię beef wellington z dodatkiem gotowego ciasta francuskiego oraz farszu z pieczarek i grzybów leśnych. Grzyby suszone zalewam wodą i odstawiam do napęcznienia. W tym czasie przygotowuję resztę składników farszu oraz marynuję polędwicę.
Porada: przed przystąpieniem do przygotowywania beef wellington warto zaopatrzyć się w termometr kuchenny. Pieczeń wołowa w cieście najlepiej smakuje, gdy mięso jest różowe w środku (temperatura wewnątrz mięsa: 55 stopni Celsjusza). Jeżeli polędwica zbyt długo pozostanie w piekarniku, to mięso wyjdzie twarde i gumowate.
Przepis: Polędwica Beef Wellington
To klasyczne danie z polędwicy wołowej obsmażonej, a następnie zapieczonej w cieście francuskim.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Angielska
- Czas przygotowania
- 1 godz. 30 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 732 w każdej porcji
Składniki
- 1,2 kg polędwicy wołowej
- 375 g ciasta francuskiego
- 3 łyżki klarowanego masła
- 2 łyżki musztardy Dijon
- sól i pieprz
Na farsz grzybowy:
- 500 g pieczarek
- 200 g suszonych grzybów leśnych
- 2 średnie cebule szalotki
- 2 ząbki czosnku
- 6 gałązek tymianku lub 1 łyżeczka tymianku suszonego
- 3 łyżki klarowanego masła
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- 2 duże jajka do posmarowania ciasta przed pieczeniem
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składników farszuSuszone grzyby opłucz na sitku, zalej letnią wodą i odstaw do napęcznienia na 3-4 godziny. Napęczniałe grzyby odciśnij z wody i rozdrobnij blenderem. Pieczarki oczyść, obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Cebulę obierz i drobno posiekaj. Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę. Oderwij listki tymianku od łodyżek i posiekaj.
- Przygotowanie i marynowanie mięsaPolędwicę umyj, osusz papierowym ręcznikiem i oczyść z błon. Natrzyj mięso solą oraz świeżo zmielonym pieprzem, przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na czas przygotowywania i studzenia farszu.
- Smażenie grzybówNa patelni lub w rondlu z grubym dnem rozgrzej klarowane masło. Zeszklij cebulę i dodaj pieczarki oraz zblendowane grzyby leśne. Smaż, aż nadmiar płynu odparuje, a następnie dodaj czosnek i tymianek. Smaż 2-3 minuty i dopraw farsz solą oraz świeżo zmielonym pieprzem. Zasmażone grzyby zblenduj. Jeżeli farsz wyjdzie zbyt wodnisty, to przełóż go na patelnię i jeszcze chwilę smaż na średnim ogniu, często mieszając, aż płyn odparuje.
- Smażenie mięsa i dodanie musztardyRozgrzej klarowane masło i obsmaż polędwicę z każdej strony. Zdejmij mięso z patelni i gorące posmaruj musztardą Dijon – polecam użyć pędzelka kuchennego.
- WykonanieRozwiń zimne ciasto francuskie. Możesz lekko je rozwałkować, dopasowując do długości mięsa. Na cieście rozsmaruj wystudzony farsz i ułóż posmarowaną musztardą polędwicę. Zwiń ciasną roladę i zlep delikatnie brzegi. Zabezpiecz owinięte ciastem francuskim mięso folią spożywczą i wstaw do lodówki na 20-30 minut. Wskazówka: możesz pomiędzy ciastem francuskim i grzybowym farszem ułożyć warstwę szynki parmeńskiej.
- PieczenieUłóż wyjęte z lodówki mięso na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z wyposażenia piekarnika, natnij ciasto w kilku miejscach i posmaruj wierzch oraz boki roztrzepanym jajkiem. Nagrzej piekarnik do temperatury 200 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu) lub 180 stopni Celsjusza (z termoobiegiem). Piecz 40 minut. Sprawdź temperaturę wewnątrz mięsa, zanim wyjmiesz pieczeń z piekarnika. Odstaw mięso na 10 minut, żeby odpoczęło.
Jak podawać beef wellington?
Polędwicę beef wellington wykładam w całości na deskę do serwowania, a następnie kroję na plastry. Do soczystej pieczeni podaję purée ziemniaczane lub pieczone ziemniaki oraz sos z czerwonej cebuli i czerwonego wina, ciemny sos pieczeniowy lub sos grzybowy. Potrawa wyśmienicie smakuje z dodatkiem chrupiącej sałaty, którą polewam aromatycznym sosem winegret z dodatkiem tymianku.
Inne wersje farszu do pieczeni beef wellington
Tradycyjnie polędwica beef wellington przygotowywana jest również z nadzieniem z pasztetu z gęsich wątróbek, który możesz zastąpić domowym pasztetem z dodatkiem wątróbki z kurczaka lub indyka. Pieczeń à la beef wellington przygotujesz, dodając farsz szpinakowy (świeży szpinak smażony na klarowanym maśle z dodatkiem czosnku i cebuli szalotki).
Czytaj też:
Medaliony z polędwicy wieprzowej w aromatycznym sosie. Ten przepis zachwyci całą rodzinęCzytaj też:
Polędwiczka w tym aromatycznym sosie smakuje jak marzenie. Lepszej nie zamówisz w restauracji