Sos to dodatek, który podniesie smak pieczonych mięs. Zwykle poprawi też strawność, zwiększy soczystość dania, a także doda mu apetycznego wyglądu. Ten dodatek warto postawić na świąteczny stół, zwłaszcza że jego przygotowanie nie jest zbyt pracochłonne.
Wartość odżywcza żurawiny
Żurawina to owoc pojawiający się u nas jesienią i będący w sprzedaży także zimą. To dlatego, że dobrze znosi warunki przechowywania. Owoc ten jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy. Ma kwaśny smak, który wiąże się z wysoką zawartością witaminy C. Zawiera też polifenole i flawonoidy, które pełnią rolę przeciwutleniaczy, a więc składników, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Żurawina chroni przed infekcjami dróg moczowych, korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, reguluje też pracę układu pokarmowego.
Jak zrobić sos żurawinowy?
By przygotować sos żurawinowy, trzeba poddusić owoce i odpowiednio je doprawić. Smak żurawiny doskonale podkreślą np.: sok z cytryny, sok i skórka z pomarańczy czy czerwone wino. Sos warto dosłodzić cukrem lub miodem, a także doprawić np. cynamonem, imbirem lub odrobiną zmielonych goździków.
Przepis: Sos żurawinowy
Aromatyczny sos ze świeżych żurawin
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Amerykańska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 75 w każdej porcji
Składniki
- 250 g świeżych lub mrożonych żurawin
- ok. 100 g cukru do smaku
- 100 ml soku pomarańczowego lub wody
- 1 łyżka soku z cytryny
- skórka otarta z jednej pomarańczy
- szczypta cynamonu
Sposób przygotowania
- Gotowanie owocówŻurawiny przebierz, opłucz, osącz, umieść w rondelku. Dodaj sok z pomarańczy, całość podgrzewaj na średnim ogniu, aż owoce zaczną pękać (około 5–10 minut). Wsyp cukier i mieszaj, aż się rozpuści.
- Doprawianie sosuDo sosu dodaj sok z cytryny, skórkę pomarańczową i szczyptę cynamonu. Gotuj całość na niedużym ogniu, aż sos odpowiednio zgęstnieje. Podawaj go po wystudzeniu.
Do czego podać sos żurawinowy?
Sos żurawinowy dzięki kwaśnemu, orzeźwiającemu smakowi, doskonale pasuje do pieczonych mięs i drobiu. Można go podać np. do pieczonej kaczki, indyka, kurczaka, szynki czy schabu. Podniesie też smak pasztetów oraz wędlin. Dobrze również komponuje się z twarogami i serami, zwłaszcza tymi serwowanymi na ciepło, np. oscypkiem, camembertem. Można go także podawać do placków czy naleśników.
Czytaj też:
Pieczona szynka to jeden z lepszych pomysłów na świąteczny obiad. Robi się ją łatwo i szybkoCzytaj też:
Zamiast jabłek wykorzystuję aromatyczne owoce. Pieczona kaczka na święta smakuje, jak marzenie