Co zwykle robicie z kalafiora? Ja najbardziej lubię go w trzech wariantach: ugotowanego i polanego tartą bułką podsmażoną na maśle, smażonego w cieście, a także w postaci zupy. Jeśli chodzi o tę ostatnią potrawę, to najlepszą kalafiorową robi moja mama. Jej zupa jest lekka, aromatyczna i sycąca zarazem. To dlatego, że mama dorzuca do niej zawsze te pyszne, domowe kluseczki.
Jak ugotować zupę kalafiorową z zacierkami?
Moja mama zupę kalafiorową gotuje zwykle na kawałku mięsa z indyka lub kurczaka. Potrawa jest wtedy pożywniejsza. Jednak jeśli chcecie ująć daniu nieco kalorii, ugotujcie tę zupę na wywarze z warzyw i przypraw.
Przepis: Zupa kalafiorowa mojej mamy
Zupa kalafiorowa na drobiowym mięsie z dodatkiem zacierek
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 175 w każdej porcji
Składniki
- 1/2 skrzydła indyczego, 3 skrzydełka kurczaka lub 1 ćwiartka kurczaka
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1/2 cebuli
- 1 listek laurowy
- 3 ziemniaki
- 1/2 kalafiora
- 1/2 szklanki mąki
- 1 jajko
- 1-2 łyżki wody
- sól, pieprz
- natka pietruszki lub koperek
Sposób przygotowania
- Gotowanie wywaruMięso opłucz, zalej ok. 2 l zimnej wody, zagotuj, usuń szumowiny. Dodaj obraną marchewkę, pietruszkę, seler i cebulę oraz listek laurowy, trochę soli i pieprzu. Gotuj wywar, aż mięso będzie miękkie.
- Dodawanie składnikówDo wywaru wrzuć obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotuj całość 5 minut. Dodaj podzielony na małe różyczki kalafior, gotuj 5 minut.
- Przygotowanie zacierekMąkę wsyp do miseczki, dodaj jajko i trochę soli. Wymieszaj składniki, a potem zagnieć dłonią dość twarde ciasto. W razie potrzeby dodaj nieco wody. Z ciasta odrywaj małe porcje, formując z nich kluski.
- Wykańczanie zupyZacierki wrzuć do zupy i gotuj całość jeszcze ok. 5 minut. Zupę dopraw do smaku solą i pieprzem. Możesz dodać do niej 1-2 łyżeczki masła. Rozlej do talerzy, posyp posiekaną zieleniną.
Wskazówka: Pod koniec gotowania zupy możecie dodać do niej kilka pasków słodkiej papryki. Nadadzą zupie bardziej wyrazistego smaku i koloru.
Czy zabielać zupę kalafiorową?
Zupę kalafiorową można przygotować w dwóch wersjach – zabielanej i niezabielanej. Zupa zaprawiona śmietaną rozmieszaną z mąką lub samą śmietanką staje się bardziej aksamitna, gęsta i sycąca. Jednak dla niektórych połączenie śmietany i kalafiora jest zbyt ciężkostrawne. Ja też do nich należę, dlatego zwykle jadam kalafiorową bez dodatku śmietany. Zresztą ta z dodatkiem zacierek jakoś lepiej smakuje w wersji niezabielanej, a i tak jest dość gęsta i pożywna.
Czym warto wzbogacić zupę kalafiorową?
Zupa kalafiorowa jest lekka i delikatna w smaku. I aż prosi się, by wzbogacić ją czymś, co podniesie jej smak i aromat. Jak dla mnie takim nieodłącznym dodatkiem do zupy kalafiorowej jest zielenina. Przed podaniem zawsze obficie posypuję ją posiekanym koperkiem lub natką pietruszki. Są też zwolennicy dodatku curry do zupy kalafiorowej. Zupa zyskuje wtedy żółty kolor i orientalny smak. Jeśli jednak nie przepadacie za tą przyprawą, smak kalafiorowej możecie podkręcić odrobiną gałki muszkatołowej. I jest jeszcze jeden dodatek, który doskonale pasuje do zupy kalafiorowej. To masło, dodajcie 1-2 łyżeczki pod koniec gotowania, a zupa zyska na smaku.
Czytaj też:
Przepis na tę zupę cebulową rodem z Francji przywiozłem z urlopu. Ma prosty skład, a jej smak powalaCzytaj też:
Mój mąż gotuje tę aromatyczną zupę w pół godziny. Zawsze proszę, by zrobił jej więcej