Rosół to tradycyjna polska zupa, której nie może zabraknąć na odświętnie zastawionym stole. Bardzo często rosół podawany jest np. podczas przyjęć okolicznościowych. Przygotowanie rosołu nie jest trudne, ale… problem może stanowić dobór składników. Jeżeli rosół ma być intensywny w smaku i aromatyczny, to trzeba wybrać wysokiej jakości mięso i dodać sporo warzyw. Najlepszym wyborem będzie wiejska kura lub kurczak z wolnego wybiegu. Nie polecam gotowania rosołu na porcjach rosołowych lub udkach, na których można, co najwyżej, przygotować wywar do innych zup.
Aby zrobić pyszny rosół, potrzebujesz wysokiej jakości mięso, sporo włoszczyzny, opaloną cebulę (opalić cebulę możesz nad palnikiem kuchenki gazowej lub na suchej patelni) oraz sporo cierpliwości. Ja do gotowani rosołu wykorzystuję mięso kury – minimum 1,5 kg. Oczywiście możesz zastąpią je mięsem kurczaka. Pamiętaj, że czas gotowania będzie różny. W przypadku wiejskiej kury to minimum 180 minut, a kurczaka – 90 minut.
Przepis: Rosół
Receptura na prawdziwy rosół, który zachwyca bogatym smakiem oraz pięknym, złotym kolorem.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 3 godz.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 370 w każdej porcji
Składniki
- 1 kura
- 3 marchewki
- 3 korzenie pietruszki
- 1 korzeń selera
- por
- 2 cebule
- 1/4 włoskiej kapusty
- 5 litrów zimnej wody
- 4 ziarna czarnego pieprzu
- 1 liść laurowy
- 2 kulki ziela angielskiego
- czarny pieprz mielony
- 1 pęczek natki pietruszki
- sól
Sposób przygotowania
- Gotowanie mięsaKurę lub kurczaka umyj z zewnątrz i wewnątrz. Usuń pozostałości wnętrzności oraz piór, odkrój kuper i nadmiar tłuszczu (jeżeli mięso jest bardzo tłuste). Przed gotowaniem możesz oczyszczone mięso namoczyć na 1-2 godziny w zimnej wodzie. Włóż kurczaka do garnka z zimną wodą (5-6 litrów). Dodaj ziele angielskie, liść laurowy oraz kilka ziarenek czarnego pieprzu. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu, pod przykryciem. Zbieraj łyżką pojawiające się na powierzchni szumowiny. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz moc palnika – rosół powinien jedynie delikatnie bulgotać.
- Dodanie warzywUmyj warzywa. Marchewkę, korzeń pietruszki i selera obierz, pora pokrój na mniejsze kawałki, cebulę opal lub przyrumień na patelni. Po upływie około 90 minut od momentu zmniejszenia gazu pod garnkiem z mięsem, dodaj do wody warzywa. Kapusty nie krój na mniejsze kawałki – dodaj do zupy całą ćwiartkę. Wszystko gotuj jeszcze przez godzinę.
- Przyprawienie rosołuPod koniec gotowania dodaj do garnka z rosołem gałązki natki pietruszki, dopraw zupę do smaku solą i czarnym pieprzem. Gotuj jeszcze 20-30 minut.
- PrzecedzenieGotowy rosół przecedź przez sito. Marchewkę z rosołu odłóż, aby ją pokroić i dodać do rosołu przed podaniem.
Rada: zestaw przypraw w moim przepisie możesz zmodyfikować wedle uznania i preferencji. Sprawdzi się również: świeży lub suszony lubczyk, natka pietruszki, świeże, suszone lub mrożone liście selera, świeży koperek, 1 łyżeczka nasion kopru, pieprz ziołowy, pieprz biały do smaku.
Rosół – propozycja podania
Gorący rosół podawaj z ugotowanym makaronem i pokrojoną marchewką. Zupę posyp posiekaną natką pietruszki i dopraw na talerzu białym lub ziołowym pieprzem.
Czytaj też:
Sposoby na klarowny rosół. Czy warto zbierać szumowiny z rosołu?Czytaj też:
Przepis na domowy makaron jak u babci. Takiego nie kupisz w żadnym sklepie