Jeśli po świętach zostało wam trochę smakołyków, jak najszybciej się nimi zajmijcie. Nie pozwólcie się im zmarnować, tylko co się da zamroźcie, a co nie, przeróbcie na nowe, pyszne dania. Warunek jest oczywiście taki, że żywność ta nadal musi być świeża i wysokiej jakości. Jeśli produkty czy dania noszą już jakiekolwiek oznaki zepsucia, wyrzućcie je bez zastanowienia.
Jak długo można przechowywać te produkty i potrawy?
Na święta wielkanocne szykujemy wiele przysmaków. Są to zwykle: pieczone mięsa, pasztety, biała kiełbasa, wędliny, sałatki, galarety, potrawy z jaj i ciasta. By jak najdłużej zachowały świeżość, trzeba je odpowiednio przechowywać. Większość z nich wymaga trzymania w lodówce, bo niska temperatura ogranicza rozwój bakterii. W lodówce nie trzeba jednak przechowywać większości mazurków i bab. Serniki jednak powinny być trzymane w chłodzie. A jak długo można przechowywać ugotowane na twardo jajka i potrawy z dodatkiem jaj?
- Jajka na twardo po ugotowaniu powinny być przechowywane w lodówce. Trzeba je zjeść w ciągu 3-4 dni. Farbowane jajka powinny być zjedzone w ciągu 1-2 dni. Ugotowane jajka nie nadają się do mrożenia, bo stają się gumowate. Zamrażać można natomiast surowe żółtka, białka lub wymieszaną masę jajeczną.
- Sałatka jarzynowa z majonezem najlepsza jest w dniu przyrządzenia i dzień później. Gdy ma więcej niż 3 dni lepiej jej nie spożywać, nawet jeśli była przechowywana w lodówce. Jeśli sałatka nie była wymieszana z majonezem i nie zawiera dodatku jaj, świeżej cebuli czy jabłka, można ją trzymać w lodówce nawet 5-6 dni.
- Domowy majonez trzeba trzymać w lodówce w zamkniętym słoiku i zużyć go w ciągu 4 dni. Kupny majonez po otwarciu również trzeba trzymać w lodówce i spożyć w ciągu 2 tygodni.
Pamiętajcie jednak, by zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i swoimi zmysłami. Jeśli jakaś potrawa nie wygląda na najświeższą, ma zmieniony kolor, zapach czy smak, należy ją wyrzucić. Inaczej można się narazić na zatrucie pokarmowe.
Jak zrobić kremową pastę jajeczną z wyrazistym dodatkiem?
By pasta jajeczna miała wyrazisty smak, warto ją odpowiednio doprawić. Ja lubię do niej dodać cebulę lub szczypiorek.
Przepis: Pasta jajeczna
Pasta jajeczna z wyrazistym dodatkiem
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 340 w każdej porcji
Składniki
- 8 jajek ugotowanych na twardo
- 1/2 małej cebuli
- 2 łyżki majonezu
- 2 łyżki śmietany
- 1 łyżeczka ostrej musztardy
- szczypiorek
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Przygotowanie pastyJajka obierz ze skorupek, drobno posiekaj. Dodaj drobno posiekaną cebulkę i szczypiorek, a także majonez, śmietanę i musztardę, wymieszaj. Pastę dopraw do smaku solą i pieprzem.
Wskazówka: Zamiast drobno siekać produkty, możesz je zblendować. Pasta będzie miała kremową konsystencję. Na końcu dodaj jednak posiekany szczypiorek, który doda paście apetycznego wyglądu.
Do czego wykorzystać pastę jajeczną?
Pastę jajeczną najłatwiej wykorzystać do smarowania pieczywa. By kanapki były zdrowe, warto użyć pełnoziarnistego chleba lub bułek. Jednak nie jest to jedyna możliwość zastosowania tej pysznej pasty. Można nią bowiem nadziewać warzywa, np. pomidory, czy podać ją na liściach cykorii albo cząstkach papryki czy ogórka. Pasta jajeczna doskonale będzie też smakować podana na krakersach albo tortilli.
Czytaj też:
Najszybsza pasta kanapkowa świata. Nie potrzebujesz nawet blenderaCzytaj też:
Pasta kanapkowa z wątróbki lepsza niż pasztet. Przepis znalazłam u mojej babci