Przepis na te kruche rogaliki pochodzi z notatnika mojej babci i zawiera jedynie kilka naturalnych składników, dzięki czemu słodka przekąska nie tylko smakuje fenomenalnie, ale jest także znacznie zdrowsza niż sklepowe słodycze.
Jak zrobić kruche rogaliki z marmoladą?
Przepis na tradycyjne rogaliki z marmoladą jest bardzo prosty, a ich przygotowanie nie wymaga wiele pracy. Do ciasta używam masła, które nadaje mu wyjątkowy smak i aromat oraz sprawia, że rogaliki rozpływają się w ustach. Smak ciasta wzbogacam odrobiną skórki otartej ze sparzonej cytryny i ekstraktem waniliowym. Możesz zrezygnować z dodawania skórki cytrynowej lub zastąpić ją cukrem waniliowym ze skórką cytrynową (wówczas nie dodawaj ekstraktu waniliowego).
Nadziewam rogaliki domową marmoladą wieloowocową. Możesz ją zastąpić gęstym dżemem lub konfiturą. Jako nadzienie do rogalików sprawdzą się przetwory z różnych owoców, np. truskawek, śliwek, malin, moreli, agrestu, pomarańczy, a także płatków róży.
Samo przygotowanie ciasta ogranicza się do szybkiego wyrobienia składników. Masło powinno być mocno schłodzone, a jajko i śmietana nie wymagają ogrzewania do temperatury pokojowej. Wyrobione ciasto schładzam w lodówce przez minimum 1 godzinę. Im dłużej ciasto się chłodzi, tym łatwiej jest formować rogaliki.
Przepis: Kruche rogaliki z marmoladą
Przygotowanie tej słodkiej przekąski nie jest trudne, a z jedzenie jej jest wiele przyjemności.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz. 15 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 24
- Liczba kalorii
- 145 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 4 łyżki cukru pudru
- 200 g masła
- 2 łyżki gęstej śmietany 18%
- 2 żółtka dużych jaj
- 1 łyżeczka skórki otartej z cytryny
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- sól
Dodatkowo:
- mały słoik marmolady lub dżemu
Sposób przygotowania
- Uszykowanie ciastaMąkę pszenną przesiej razem z cukrem pudrem. Dodaj szczyptę soli, żółtka, skórkę otartą z cytryny, ekstrakt waniliowy, śmietanę oraz pokrojone na małe kawałki masło. Szybko wyrób jednolite, gładkie ciasto i podziel je na dwie części, a następnie uformuj ciasto w kulę, owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na minimum 1 godzinę.
- Formowanie rogalikówWyjmij jedną porcję ciasta z lodówki i rozwałkuj ją na placek o grubości 3 mm. Pokrój ciasto jak pizzę, wykrawając 12 trójkątów. U podstawy każdego trójkąta ułóż łyżeczkę marmolady, a następnie zwiń w kierunku wąskiego końca, formując rogaliki. Gotowe rogaliki układaj na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z wyposażenia piekarnika.
- PieczenieNagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Piecz rogaliki do zrumienienia przez 15–18 minut. Gotowe rogaliki pozostaw do ostygnięcia i upiecz drugą blachę pysznych ciastek.
Rogaliki z marmoladą podaję letnie lub po całkowitym ostygnięciu jako deser oraz przekąskę na drugie śniadanie i podwieczorek.
Inne wersje nadzienia do rogalików z kruchego ciasta
Rogaliki możesz przygotować również z innym nadzieniem, np. wymieszanym z żółtkiem, cukrem, skórką pomarańczową oraz wanilią twarogiem, kremem czekoladowo-orzechowym, połamaną na małe kawałki czekoladą gorzką, mleczną i białą, gęstym budyniem, startymi na tarce o dużych oczkach lub smażonymi jabłkami i cynamonem, innymi owocami np. kawałkami truskawek, malinami lub borówkami, a także masłem orzechowym i kajmakiem.
Czytaj też:
Czekoladowe bezy z marmurkowym wzorem. Poznaj prosty trik na efektowny deserCzytaj też:
Idealnie kruche ciasteczka chałwowe w 20 minut! Rodzina zawsze pyta, kiedy zrobię je znowu