Formy z tzw. kominem przeznaczone są do pieczenia np. wielkanocnych babek, ale równie dobrze sprawdzają się w przypadku innych ciast, nie tylko ciasta czekoladowego, ale także ciasta jogurtowego, cytrynowego oraz waniliowego i kakaowego biszkoptu, który po przekrojeniu można przełożyć ulubioną masą lub marmoladą. Często piekę „ciasto czekoladowe z dziurą”, bo ta mała zmiana sprawia, że prosty w przygotowaniu wypiek zyskuje efektowny wygląd.
Jak zrobić puszyste i wilgotne ciasto czekoladowe?
Puszyste i wilgotne ciasto czekoladowe nie wymaga użycia wielu składników. Co więcej, zrobisz je bez użycia miksera – do wymieszania składników potrzebujesz jedynie łyżki lub rózgi kuchennej. Pamiętaj jednak, żeby zbyt długo nie mieszać składników ciasta, bo może wyjść zakalec – mieszanie powinno trwać jedynie do połączenia się składników.
Składniki ciasta czekoladowego powinny mieć temperaturę pokojową – jajka i maślankę (opcjonalnie kefir, jogurt naturalny lub mleko) wyjmij z lodówki na 1-2 godziny przed przystąpieniem do przygotowania ciasta.
Za mocno czekoladowy smak mojego ciasta odpowiada dodanie naturalnego kakao i roztopionej czekolady gorzkiej (możesz zastąpić gorzką czekoladę czekoladą mleczną i zmniejszyć ilość dodawanego cukru do 1/2 szklanki), jeśli smak ma być mniej wyrazisty.
Przepis: Ciasto czekoladowe z dziurką
Mocno czekoladowe ciasto jest cudownie puszyste i wilgotne.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 382 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 3 duże jajka
- 1 i 1/2 szklanki maślanki
- 1/2 szklanki oleju roślinnego
- 2/3 szklanki drobnego cukru
- 3 łyżki kakao
- 1 i 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
Na polewę:
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady
- 3 łyżki śmietanki kremówki 30%
Dodatkowo:
- 1 łyżka masła do posmarowania formy
- 1-2 łyżki bułki tartej do oprószenia formy
Sposób przygotowania
- Uszykowanie suchych składnikówMąkę pszenną przesiej do miski razem z kakao, proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną i szczyptą soli. Dodaj cukier i wymieszaj.
- Uszykowanie mokrych składnikówGorzką czekoladę połam na mniejsze kawałki i roztop w kąpieli wodnej lub kuchence mikrofalowej. Płynną czekoladę przestudź, od czasu do czasu mieszając. Jajka wybij do miski. Dodaj maślankę, olej oraz ekstrakt waniliowy i wymieszaj. Na koniec dodaj przestudzoną czekoladę i mieszaj jedynie do połączenia się składników.
- Łączenie składnikówDo suchych składników dodaj mokre składniki i wymieszaj łyżką lub szpatułką. Mieszanie powinno trwać krótko – jedynie do momentu, aż składniki się połączą. Wskazówka: jeżeli chcesz dodać do ciasta np. posiekaną czekoladę, orzechy lub suszone owoce, to dodaj je razem z mokrymi składnikami.
- PieczenieTortownicę z kominem posmaruj masłem i oprósz bułką tartą. Przelej ciasto do formy i wyrównaj wierzch łyżką. Nagrzej piekarnik do temperatury 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Wstaw formę z ciastem do gorącego piekarnika i piecz 40-45 minut. Przed wyjęciem ciasta z piekarnika wykonaj test suchego patyczka. Gotowe ciasto czekoladowe pozostaw na 5 minut w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami, a następnie wyjmij i pozostaw do ostygnięcia.
- Przygotowanie polewyPołamaną na małe kawałki gorzką czekoladę połącz ze śmietanką kremówką, ogrzewając składniki w kąpieli wodnej. Mieszaj, aż czekolada całkiem się rozpuści.
Do dekoracji ciasta używam polewy czekoladowej, ale wypiek ten wyśmienicie smakuje również posypany jedynie cukrem pudrem.
Wskazówka: przepis podstawowy możesz modyfikować, dodając do ciasta np. podprażone na suchej patelni, drobno posiekane orzechy lub migdały, suszone owoce (np. żurawinę), smażoną skórkę pomarańczową, świeżą skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy, liofilizowane owoce (np. maliny), przyprawy korzenne, chili, a także posiekaną lub startą na tarce czekoladę gorzką, mleczną i białą. Smak ciasta możesz również wzbogacić aromatem pomarańczowym lub aromatem cytrynowym.
Jak podawać ciasto czekoladowe?
Ciasto czekoladowe podawaj do kawy, herbaty lub mleka. Przed podaniem udekoruj wierzch polewą. Niezastygniętą polewę możesz posypać np. wiórkami kokosowymi lub posiekanymi orzechami. Ciasto czekoladowe z dziurką możesz również przeciąć w poprzek i przełożyć gęstym dżem lub marmoladą (np. z czarnej porzeczki, ciemnych winogron bądź śliwek), gęstym kremem budyniowym bądź z serka mascarpone.
Możesz podawać je na deser również z bitą śmietaną i świeżymi owocami, a także serwować bez dodatków, jako słodką przekąskę np. na podwieczorek. Puszyste, wilgotne ciasto o mocno czekoladowym smaku świetnie sprawdzi się również jako słodka przegryzka na drugie śniadanie do szkoły i pracy.
Czytaj też:
Czekoladowa chmurka to hit rodzinnych spotkań. Poznaj mój popisowy deser i zaskocz bliskichCzytaj też:
Kiedy spodziewam się gości, robię to proste ciasto do kawy. Jest pyszne i zawsze się udaje