Popularność pączków wzrasta w Polsce przed Tłusty Czwartkiem. Cukiernie wręcz prześcigają się w sposobie ich podania. Mamy do wyboru pączki z nadzieniem różanym, budyniowym, czekoladowym, wegańskie, staropolskie, czy amerykańskie. Trudno znaleźć jednak te czeskie, z charakterystyczną mieszanką powideł i twarogu. Aby je zjeść, trzeba jechać na wycieczkę albo przygotować je samemu.
Czym czeskie pączki różnią się od tych popularnych w Polsce?
Z podróży do Czech przywiozłam przepis na tamtejsze pączki – Vdolky. Są one mniejsze i bardziej płaskie niż te popularne w Polsce. Zamiast konfitury różanej, znajdziemy na nich solidną porcję twarogu oraz ulubionych powideł. To bardzo ciekawe i udane połączenie smakowe.
Jak przygotować czeskie pączki?
Najważniejszą częścią pączków jest zawsze ciasto. Gdy będzie puszyste i delikatne, pączki z pewnością wyjdą smaczne. Ważne jest, by ciasto dobrze wyrobić, a potem dać mu wyrosnąć.
Przepis: Czeskie pączki
Pączki z dodatkiem powideł i twarogu
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- czeska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 15
- Liczba kalorii
- 180 w każdej porcji
Składniki
- 2 łyżeczki cukru
- 25 g drożdży
- 2 jajka
- 450 g mąki
- szczypta soli
- 250 ml ciepłego mleka
- 1 łyżka cukru wanilinowego
- olej do smażenia
- słoik ulubionych powideł
- 150 g twardego twarogu
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaDrożdże wkrusz do miski, wymieszaj z dwiema łyżeczkami cukru. Zostaw na 5 minut. Po tym czasie wsyp do miski mąkę, sól, cukier wanilinowy, wbij jajka i wlej ciepłe mleko. Składniki wymieszaj, a potem zagnieć z nich gładkie ciasto. Gdy przestanie się lepić do rąk, odstaw je do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na pół godziny.
- Formowanie pączkówPonowie wyrób ciasto, a następnie rozwałkuj je na grubość około 2 centymetrów. Szklanką wykrawaj z niego krążki. Ewentualnie z ciasta możesz odrywać małe porcje, formować z nich kulki i spłaszczać je. Pączki przykryj, pozostaw na ok. 15 minut do wyrośnięcia.
- Smażenie pączkówNa patelni rozgrzej olej. Smaż pączki na niewielkim ogniu, aż z dwóch stron nabiorą złotego koloru. Po usmażeniu odsącz je z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
- Wykańczanie pączkówNa każdy pączek nałóż łyżkę ulubionych powideł. Mogą być np. śliwkowe lub truskawkowe. Na koniec posyp je solidną dawką pokruszonego twarogu.
Czeskie pączki – cenne wskazówki
Czeskie pączki podaje się zazwyczaj na słodko. Najczęściej z powidłami śliwkowymi, dżemem, serem twarogowym lub bitą śmietaną. Choć można je też jeść posypane cukrem pudrem. Oto kilka wskazówek dotyczących ich przygotowania.
- Ciasto na pączki musi być dobrze wyrobione. Potem trzeba je przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu, by podwoiło swoją objętość. Odpowiednie wyrośnięcie jest kluczowe dla uzyskania lekkich i puszystych pączków.
- Czeskie pączki można smażyć lub piec w piekarniku. Smażone pączki są bardziej kaloryczne, jednak bardziej miękkie i z chrupiącą skórką na zewnątrz.
- Vdolky można jeść na słodką przekąskę, podawać jako deser, a nawet jako słodkie śniadanie.
Czytaj też:
Przepis na te bułeczki znalazłam w notatniku kochającej podróże znajomej. Od razu mi posmakowałyCzytaj też:
To najlepsze bułeczki z malinami. Odkryj przepis na puszysty wypiek, który zdradziła pewna Szwedka