Dżem z jeżyn to prawdziwa uczta dla podniebienia. Już jedna łyżeczka może przywołać smak lata w najbardziej ponury dzień. Dlatego też co roku przygotowuję kilka słoiczków tego specjału. Wykonanie nie jest skomplikowane i naprawdę warto.
Jak zrobić dżem z jeżyn?
Dżem z jeżyn zrobisz naprawdę szybko, a jego smak cię zachwyci. Jest intensywny i słodko-kwaśny a przy tym ma delikatną, cierpką nutę. Dla mnie to ideał. Fakt, że wystarczy umyć owoce i pogotować je z cukrem oraz odrobiną soku z cytryny, by potem cieszył w jesienne i zimowe wieczory, mówi sam za siebie. Tego smakołyku trzeba spróbować.
Przepis: Dżem z jeżyn
Intensywny i słodko-kwaśny dżem owocowy, który skusi nawet wybrednych.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 40
- Liczba kalorii
- 182 w każdej porcji
Składniki
- 2 kg jeżyn
- 1 kg cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
Sposób przygotowania
- Uszykowanie produktówJeżyny starannie umyj od bieżącą wodą, usuwając resztki liści. Odmierz odpowiednią ilość soku z cytryny i cukru.
- Gotowanie dżemu z jeżynOwoce umieść w dużym garnku. Zasyp je cukrem i wlej sok z cytryny. Doprowadź całość do wrzenia i gotuj przez 30-40 minut na niezbyt dużym ogniu. Mieszaj, co jakiś czas.
- Zamykanie w słoikach i pasteryzacjaGdy dżem z jeżyn będzie już odpowiednio gęsty, przenieś go do czystych, wyparzonych słoików. Zamknij dokładnie. W czystym już garnku umieść ściereczkę i ustaw na niej przetwory. Wlej wodę do 3/5 wysokości i zagotuj. Podgrzewaj jeszcze przez 15 minut od tego momentu. Ostudzone przetwory przenieś do spiżarki.
Jak podawać dżem z jeżyn?
Dżem z jeżyn ma wiele zastosowań. Najprostszy sposób podania to posmarowanie nim świeżego pieczywa. W moim domu on właśnie króluje i bardzo często jemy go po prostu ze świeżą kajzerką i odrobiną dobrego masła.
Czasami też wypełniamy nim naleśniki z dodatkiem serka waniliowego czy słodkiego twarożku. Moja znajoma dodaje go też do swoich ulubionych ciast zamiast świeżych owoców. Sprawdza się m.in. w cieście drożdżowym, w serniku jako smakowity mus do dekoracji, a nawet w szarlotce.
Intensywny smak przetworu świetnie komponuje się również z mniej oczywistymi wyrobami m.in. z pieczonymi mięsami i wędlinami czy serami pleśniowymi.
Wskazówki dotyczące przygotowania dżemu z jeżyn
Niektórzy do zagęszczania wyrobu stosują pektyny czy cukry żelujące. Bez trudu jednak poradzisz sobie bez tego dodatku. Wystarczy cierpliwie gotować owoce na niewielkim ogniu, a zgęstnieją. Wymaga to cierpliwości, ale konsystencja jest tego warta. Moim zdaniem dżemy z cukrem żelującym są mniej aksamitne i tracą na smaku. Dlatego też korzystam ze sprawdzanego przepisu, który w mojej rodzinie jest od pokoleń.
Gęstość dżemu z jeżyn sprawdzam podobnie jak moja prababcia. Pokazała mi tę sztuczkę, jak byłam mała i pamiętam ją do dziś. Łyżeczkę wyrobu przenosi się na talerzyk i przeciąga po nim palcem. Jeśli owoce nie rozlewają się, a wręcz tworzą żelową strukturę, oznacza to, że wyrób jest gotowy i dżem można zamykać w słoikach.
Czytaj też:
Ewa Wachowicz pokazała, jak szybko zrobić pyszny letni dżem. Jej patent to mistrzostwo świataCzytaj też:
Babcia robiła ten dżem co lato z owoców rosnących na działce. Jeden trik sprawiał, że był wyśmienity