Kiedyś myślałem, że upieczenie bezy, to skomplikowany proces. Zdanie zmieniłem, gdy po raz pierwszy odważyłem się zrobić ją samodzielnie. Okazało się, że nie jest to trudne zadanie, ale trzeba pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. Po pierwsze i najważniejsze – do przygotowania bezy nadają się jedynie białka z bardzo świeżych jajek. A jak to rozpoznać? Białko ze świeżych jajek ma konsystencję kisielu. Jeżeli białko jest wodniste, to oznacza, że jajka były zbyt długo przechowywane i nie nadają się do użycia.
Równie ważna jest temperatura składników – wyjmij jajka z lodówki na 1-2 godziny przed przystąpieniem do ubijania bezy, żeby ogrzały się do temperatury pokojowej.
Jak upiec bezę?
Aby przygotować doskonałe bezy, wystarczą podstawowe składniki: białka, cukier, skrobia i odrobina soku z cytryny. Przygotowanie bezy ułatwia natomiast wcześniejsze przygotowanie sobie wszystkich składników.
To przygotowania bezy z poniższego przepisu wybierz jaja średniej wielkości. Możesz upiec wtedy dużą bezę Pavlova o średnicy 24 cm, 2 blaty bezowe do tortu lub małe beziki, które później podasz na przykład jako dodatek do deseru lodowego.
Przepis: Beza
Z tego przepisu zrobisz podstawową bezę, która następnie posłuży do przygotowania pysznego deseru w ulubionej formie.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Australijska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz. 40 min.
- Liczba porcji
- 15
Składniki
- białka z 4 jajek
- 1 szklanka drobnego cukru
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól
Sposób przygotowania
- Przygotowanie blachy do pieczeniaPrzed przystąpieniem do pieczenia bezy przygotuj blachę, na której ją upieczesz – ubite białka trzeba od razu wstawić do nagrzanego piekarnika. Na blasze z wyposażenia piekarnika rozłóż papier do pieczenia. Aby ułatwić sobie formowanie bezy, zrób na papierze do pieczenia obrys tortownicy o średnicy 22-24 cm. Gdy przygotujesz blachę do pieczenia, włącz piekarnik i ustaw temperaturę 170 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Bezę musisz wstawić do dobrze nagrzanego piekarnika.
- Oddzielanie żółtek od białekOddziel żółtka od białek. Musisz to zrobić bardzo starannie – jeżeli w białkach znajdzie się odrobina żółtka, to beza się nie ubije.
- Ubijanie bezyPrzygotuj wysokie naczynie ze szkła lub stali nierdzewnej. Dokładnie je umyj i wytrzyj do sucha. Przelej białka do naczynia, dodaj sól i zacznij je ubijać na najniższych obrotach miksera. Gdy białka nieco zgęstnieją, zacznij stopniowo dodawać cukier – po dodaniu każdej porcji cukru, miksuj do momentu, aż całkowicie się rozpuści. Czynność powtarzaj do momentu, aż dodasz cały cukier. Do ubitych białek dodaj sok z cytryny i skrobię ziemniaczaną. Miksuj jeszcze 1-2 minuty. Gdy uzyskasz śnieżnobiałą, gęstą i błyszczącą masę z białek, możesz przystąpić do formowania bezy.
- Formowanie bezyNa przygotowaną wcześniej blachę do pieczenia wykładaj porcjami ubite białka, formując bezę. Jeżeli chcesz upiec dużą bezę, którą później wypełnisz kremem, to uformuj z białek kopczyk.
- PieczenieWłóż uformowaną bezę do nagrzanego piekarnika – 170 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu). Piecz 7 minut, a następnie obniż temperaturę do 150 stopni Celsjusza i susz bezę przez 90 minut. Po upływie czasu suszenia wyłącz piekarnik i pozostaw w nim bezę do całkowitego ostudzenia. Jeżeli pieczesz 2 spody bezowe, to obniż temperaturę po upływie 5 minut.
Jedną dużą bezę podawaj wypełnioną np. kremem na bazie śmietany kremówki i serka mascarpone oraz świeżymi owocami. Zaczyna się sezon na truskawki, więc warto skorzystaj z tego przepisu i zrób iście królewski deser. Ja kocham bezę z bitą śmietaną i świeżymi malinami.
Przydatne wskazówki do przepisu na bezę
Aby beza wyszła idealna warto pamiętać o poniższych zasadach:
- Pierwsze miksowanie białek na bezę nie powinno trwać zbyt długo – wystarczy 2-3 minuty, aby zaczęła tworzyć się piana. Po takim czasie możesz zacząć dodawać cukier.
- Do bezy najlepszy jest cukier drobny, ale możesz również dodać cukier puder zmieszany z cukrem kryształem w proporcji 1:1.
- Sok z cytryny możesz zastąpić octem winnym lub octem jabłkowym.
- Do bezy możesz również dodać ekstrakt waniliowy do smaku. Jeśli się na to zdecydujesz, to wanilię dodaj razem ze skrobią ziemniaczaną i sokiem z cytryny.
Czytaj też:
Zrób ten deser, a wszyscy będą prosili o dokładkę! Beza Pavlova z tego przepisu zawsze wychodzi idealnaCzytaj też:
Zrobiłem sernik truskawkowy na zimno w nowej odsłonie. Ten spód sprawia, że ciasto ma fenomenalny smak