Polską kuchnię trudno sobie wyobrazić bez kotletów schabowych. To jedno z najbardziej klasycznych dań, obecnych w naszej tradycji kulinarnej od dawna. Kojarzone z czwartkowymi i niedzielnymi obiadami, szczególnie tymi jadanymi w domu. Moja babcia często powtarzała, że kotlety schabowe są wizytówką polskiej pani domu. – Jaka gospodyni, takie kotlety – mawiała.
Jaki patent na kotlety schabowe miała moja babcia?
Schabowe mojej babci zawsze smakowały wyjątkowo. Zawdzięczały to prostemu trikowi – podwójnemu panierowaniu w mące, jajku i bułce tartej. Dzięki temu zabiegowi kotlety są wyjątkowo chrupiące, a panierka lepiej trzyma się mięsa. Dodatkowo mięso dłużej zachowuje ciepło, a schabowe są bardziej sycące.
Wskazówka: aby uzyskać bardziej chrupiącą panierkę wymieszaj bułkę tartą z odrobiną płatków kukurydzianych (drobno rozkruszonych) lub sezamu.
Jak zrobić kotlety schabowe z patentem babci?
Przygotuj trzy miseczki. W jednej rozbij jajka i dokładnie roztrzep je widelcem. W drugiej miseczce umieść mąkę pszenną. Do trzeciej miseczki nasyp bułkę tartą. Rozbite mięso obtocz w mące pszennej, delikatnie strzepując jej nadmiar. Następie zanurz kotlet w jajku, dokładnie pokrywając całą powierzchnię, a na koniec w bułce tartej. Potem ponownie obtocz kotlet w mące, dociskając ją lekko, aby dobrze przylegała. Po drugim obtoczeniu w mące zanurz kotlet jeszcze raz w jajku, a następnie w bułce tartej. Tak przygotowane kotlety usmaż na średnim ogniu, aż panierka stanie się złocistobrązowa z obu stron. Zazwyczaj trwa to 3–4 minuty z każdej strony. Po usmażeniu przełóż kotlety na ręcznik papierowy, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Porada: pamiętaj, że tłuszcz do smażenia kotletów schabowych musi być dobrze rozgrzany, ale nie może dymić.
Czytaj też:
Mąka mojej babci nigdy się nie psuła. Odkryj jej niezawodne porady i ciesz się świeżą, idealną mąkąCzytaj też:
Pierogi mojej babci zawsze były idealne. Gotowała je tylko w ten sposób