Kontrolę oregano przeprowadzili eksperci z lubelskiego oddziały Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Jak podkreśla instytucja w wydanym komunikacie, oregano jest jedną z najczęściej fałszowanych przypraw. Badania zrobione w Lublinie potwierdziły, że w torebkach z oregano, niekoniecznie znajduje się oregano.
Co producenci dodają do oregano?
Fałszywe oregano? Choć może się to wydawać dziwne, nie jest to rzadkością. „Niestety, oregano jest najbardziej fałszowaną – tańszymi materiałami roślinnymi – przyprawą w UE! Wiele doniesień medialnych opublikowanych w ostatnim czasie informuje o fałszowaniu oregano takimi surowcami roślinnymi, jak np.: liść mirtu, liść oliwki, liść laurowy, liść czystka, liść leszczyny, liść majeranku, liść sumaka, cząber czy tymianek”– czytamy w komunikacie. Badania przeprowadzone w Lublinie tylko to potwierdziły.
Jedna z partii oregano pochodząca z Egiptu w 99,8 procentach składała się z suszu zrobionego z liści oliwki. Z kolei partie oregano z Turcji składały się w ponad 95 procentach z mieszanki liści oliwki oraz liści mirtu. „Badania prowadzone w lubelskim laboratorium Inspekcji na próbkach oregano wskazują, że nadal istnieje problem z autentycznością tej przyprawy na rynku”– podkreślono.
Co to jest oregano?
Oregano to inaczej lebiodka pospolita. To roślina, która występuje w Azji, Europie i obu Amerykach. Aby uzyskać oregano w celach przemysłowych, w pełni kwitnienia ścina się wierzchołki rośliny i suszy w temperaturze nie przekraczającej 35°C, a następnie rozciera na sitach. Najcenniejsze są liście i kwiaty, dlatego susz oczyszcza z kawałków łodyg, przesiewając wszystko przez specjalne sita.
Oregano jest jedną z najbardziej aromatycznych przypraw ziołowych. Jest także cenione za swoje właściwości prozdrowotne. W medycynie naturalnej jest wykorzystywany jako środek odkażający, wykrztuśny i żółciopędny. Jest ceniony również za właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Oregano wspomaga również trawienie, dlatego jest idealną przyprawą do ciężkich i tłustych potraw.
Czytaj też:
Uważaj na napis „mieszanka” na słoikach z miodem. Mało kto wie, co to oznaczaCzytaj też:
Producenci piw smakowych zaniżali ilość alkoholu. Są wyniki kontroli