Ciasto drożdżowe to klasyk, bez którego trudno wyobrazić sobie europejską kuchnię. Jednak jego przygotowanie jest dość czasochłonne. W tradycyjnej metodzie przygotowywania ciasta drożdżowego ważnym krokiem jest wyrastanie ciasta – drożdże muszą mieć czas na fermentację, aby ciasto urosło i nabrało puszystości. Zwykle wymaga to sporej ilości czasu. Jednak dzięki prostemu trikowi możesz przyspieszyć ten proces.
Jak zrobić ciasto drożdżowe bez wyrastania?
W dużej misce wymieszaj część produktów (w tym drożdże) z połową mąki i odstaw na kwadrans. W tym czasie przygotuj kruszonkę. Po piętnastu minutach dodaj do odstawionego ciasta resztę mąki i produktów. Przygotowane ciasto przełóż jedynie do formy i umieść w zimnym piekarniku.
Porada: aby sprawdzić, czy ciasto jest gotowe, po upieczeniu stuknij lekko w wierzch ciasta – powinno wydawać pusty dźwięk. To znak, że jest odpowiednio upieczone.
Przepis: Ciasto drożdżowe bez wyrastania
Klasyczny drożdżowiec w migdałowej otoczce.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 223 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 2 szklanki mąki
- 4 łyżki cukru
- 2 jajka
- 1 cukier wanilinowy
- 3/4 szklanki mleka
- 30 g drożdży
- 1/4 szklanki oleju
- szczypta soli
- 50 g płatków migdałowych
Na kruszonkę:
- 80 g mąki
- 40 g masła
- 40 g cukru
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaW misce wymieszaj jajka, mleko, cukier, cukier wanilinowy, drożdże i połowę mąki. Odstaw na ok. 15 minut. Następnie dodaj olej, resztę mąki, szczyptę soli i wymieszaj.
- Przygotowanie kruszonkiDo miski dodaj masło, cukier i mąkę. Zagnieć składniki na kruszonkę i wstaw na chwilę do lodówki. Potem rozgnieć je w dłoniach, aby powstały grudki.
- Pieczenie ciastaWyłóż prostokątną blaszkę (25 x 35 cm) papierem do pieczenia. Przełóż do niej ciasto i posyp wierzch kruszonką oraz płatkami migdałowymi. Wstaw do zimnego piekarnika. Ustaw temperaturę na 170 stopni Celsjusza i piecz około 45 minut.
- Studzenie ciastaPo upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika i pozostaw do ostudzenia na kratce.
Po upieczeniu i ostudzeniu ciasto drożdżowe zawsze przechowuj w szczelnym pojemniku. Dzięki temu pozostaje świeże przez 2–3 dni.
Jak działa trik z włożeniem ciasta do zimnego piekarnika?
Działanie tego triku opiera się na tym, że w piekarniku, który się nagrzewa, ciasto zaczyna rosnąć w miarę, jak podnosi się temperatura piekarnika. Stopniowe nagrzewanie sprawia, że drożdże mają czas na fermentację i wyrastanie ciasta. To sprytny sposób na szybki drożdżowiec, szczególnie w sytuacjach, kiedy zależy nam na czasie.
Co dodać do ciasta drożdżowego?
To ciasto nadaje się idealnie do stworzenia własnych wersji smakowych. Dla bardziej aromatycznego smaku możesz dodać do ciasta startą skórkę cytryny lub pomarańczy. Równie smaczne będzie, jeśli znajdą się w nim bakalie, np. rodzynki, orzechy lub suszone owoce. Aby uzyskać bardziej korzenny smak, możesz dodać także cynamon lub kardamon do mąki. Ciasto świetnie smakuje także z dodatkiem polewy czekoladowej.
Czytaj też:
Zmiksuj kilka składników i dodaj jabłka. To szybkie ciasto zachwyca smakiem i wilgotnościąCzytaj też:
Zrób puszysty kokosowy tort jak marzenie. Poznaj mój tajny trik na wersję fit