Poziomkówka indyjska to roślina ozdobna, jednak ze względu na to, że jest bardzo ekspansywna, można ją spotkać także na dziko, również w lasach. Ma przepiękne, czerwone owoce, które są podobne do poziomek czy małych truskawek. Ich wygląd dosłownie prosi, aby zerwać i spróbować. Stąd często poziomkówkę indyjską nazywa się najczęściej fałszywą poziomką.
Jak poznać fałszywe poziomki?
O fałszywych poziomkach napisała w mediach społecznościowych pani Ewa, która prowadzi popularny profil „Leśne wojaże”. Jak podkreśliła, jej córka lubi o nich mówić, że „im to strasznie chce się pić, bo wyciągają głowy do góry”. I rzeczywiście jest to cecha, która wyróżnia poziomkówkę indyjską od zwykłej poziomki. „Poziomkówka indyjska to bylina wieloletnia. Jej kwiaty są jaskrawożółte, a owoce czerwone. Szczególnie dzieci łatwo mogą pomylić ją z poziomką lub truskawką” – napisała pani Ewa.
Poziomkówki najczęściej sadzi się w ogrodach lub po prostu wokół domu. Roślina kwitnie i owocuje jednocześnie przez całe lato, tworząc piękne dywany z jaskrawoczerwonymi owocami. Jak przestrzegają jednak doświadczeni ogrodnicy, poziomkówka bardzo szybko się rozrasta, co nie zawsze jest pożądane. Roślinę można także uprawiać na balkonie, wygląda to niezwykle efektownie.
Czy można jeść poziomkówkę indyjską?
Jeśli skusi cię fałszywa poziomka i zjesz owoc, nie ma powodu do obaw. Poziomkówka indyjska nie jest rośliną trującą, chociaż jest niejadalna. Jej smak w niczym nie przypomina aromatycznych i soczystych poziomek. Owoce poziomkówki są suche, często twardawe i zupełnie pozbawione smaku. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy znalazłeś poziomkę, czy poziomkówkę indyjską, spróbowanie owocu rozwieje wszystkie wątpliwości.
Czytaj też:
Nazywa się ją królową nalewek. Zacznij robić teraz, a podziękujesz sobie w Boże NarodzenieCzytaj też:
W lasach pojawiły się ulubione grzyby Polaków. Warto sprawdzić swoje miejscówki