Zawsze mam w lodówce paczkę kupionych w markecie gotowanych buraków. Przydają się do robienia szybkich sałatek, ale jeden z moich ulubionych przepisów z ich wykorzystaniem to prosty sos do makaronu. Wystarczy blender i kilka składników, które na pewno masz w domu.
Jak zrobić sos z buraków?
Wystarczy zmiksować wszystkie składniki i już. Mój przepis to najprostsza z możliwych wersja takiej buraczanej pasty czy sosu (niektórzy nazywają to danie buraczanym pesto). Dla mnie ważnym bardzo dodatkiem jest olej lniany, który ma charakterystyczny, intensywny smak – ważne, aby był świeży i dobrej jakości. Jeśli chcesz, możesz dać go nieco więcej, aby uzyskać sos o odpowiedniej konsystencji. Jeśli nie masz oleju lnianego, wykorzystaj dobrą oliwę z oliwek lub tłoczony na zimno olej rzepakowy.
Przepis: Sos z buraków
Szybki sos z gotowanych buraków idealny do makaronu.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Wegańska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 500 g gotowanych buraków
- 4 łyżki oleju lnianego
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Robienie sosuPokrój buraki i czosnek na mniejsze kawałki. Zmiksuj wszystkie składniki na gładki sos.
Gotowy sos dodaj do gorącego makaronu, dobrze wymieszaj i jeśli chcesz, bardzo krótko wszystko razem podgrzej.
Rada: do sosu z makaronu można dodać także tarty parmezan, wówczas należy dodać ok. 50-80 g sera i zmiksować z resztą składników.
Co dodać do sosu z buraków?
Do makaronu z sosem z buraków pasuje wiele dodatków, co sprawia, że za każdym razem danie może wyglądać i smakować inaczej. Makaron z burakami można posypać serem feta lub serem kozim. Ja ostatnio dodałam do niego wędzone tofu przesmażone krótko na patelni z curry i kurkumą (chciałam, aby miało żółty, mocno kontrastujący z buraczkami kolor).
Makaron możesz posypać świeżymi ziołami (np. listkami bazylii albo posiekaną kolendrą), dodać na talerz garść młodych listków szpinaku albo rukoli. Jeśli chcesz mieć w daniu jakiś chrupiący element, posyp gotowy makaron prażonymi orzechami włoskimi albo posiekanymi i uprażonymi pistacjami. Danie można też posypać sezamem albo nasionami dyni.
Czytaj też:
Odkryj ten wiosenny przysmak. Zrób go do słoika i wykorzystaj do makaronu i na kanapkiCzytaj też:
Zamiast kupować drogie miksy sałat, zrywam te liście. Sałatki nie mają sobie równych