Awokado jest u nas coraz łatwiej dostępne i często można je kupić w dobrej cenie. Gdy nadarzy się taka okazja, koniecznie z niej skorzystajcie. Awokado jest bowiem zdrowe, smaczne i błyskawicznie można zamienić je w coś pysznego. Stanowi też świetny dodatek do wielu przekąsek.
Czy awokado jest zdrowe?
Awokado to dość kaloryczny owoc, bo 100 g dostarcza ok. 160 kcal. Mimo to jest bardzo zdrowe. A to dlatego, że zawiera wartościowe tłuszcze jednonienasycone, które są korzystne dla serca. Owoc ten jest też bogaty w błonnik wspomagający trawienie i regulujący poziom glukozy we krwi. Poza tym dostarcza nam potasu, kwasu foliowego, witamin: C, B6, E i K. Awokado hamuje także odczuwanie głodu, bo po jego zjedzeniu długo mamy uczucie sytości. Jednak ze względu wysoką kaloryczność tego owocu powinniśmy go jeść z umiarem.
Jak przyrządzać awokado?
Awokado jest owocem, jednak ze względu na smak i konsystencję używa się go raczej, jak warzywo. Stanowi doskonały dodatek do sałatek, kanapek i dipów. Jest popularne w kuchni meksykańskiej, gdzie robi się z niego guacamole i salsę, a także dodaje do wielu potraw, którym nadaje kremową konsystencję. Awokado można też przyrządzić na ciepło, np. grillowane podawać do ryby czy kurczaka, sporządzać z niego zupy, dodawać do zapiekanek, pieczonego kurczaka.
Awokado doskonale komponuje się z pomidorem, cebulą, czosnkiem, papryczką chili. Jego smak warto też podkreślić: sokiem z cytryny czy limonki, a także octem balsamicznym, sosem sojowym, oliwą z oliwek, solą, pieprzem, kuminem, natką pietruszki czy świeżą kolendrą.
Jak zrobić pastę z awokado?
Pastę z awokado zwykle doprawia się sokiem z cytryny lub limonki, co dodatkowo chroni ten owoc przed ciemnieniem. Jednak moim zdaniem kwaśny smak przytłacza delikatny smak awokado. Pastę tę najlepiej podać na grzankach z bułki lub chleba. Kanapki można dodatkowo obłożyć plastrami pomidora, sera mozzarella czy posypać rukolą.
Przepis: Pasta z awokado
Aksamitna pasta z awokado
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Meksykańska
- Czas przygotowania
- 3 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 110 w każdej porcji
Składniki
- 2 owoce awokado
- 1/2 małej cebuli
- sól, pieprz
- sok z cytryny
Sposób przygotowania
- Przygotowanie pasty z awokadoAwokado umyj, każde przekrój na połowę, wyjmij pestkę, a potem łyżką wyjmij miąższ. Włóż go do miseczki, rozgnieć widelcem. Dodaj posiekaną cebulkę, wymieszaj, dopraw do smaku solą, pieprzem i ewentualnie sokiem z cytryny.
Jak poznać, czy awokado jest dojrzałe?
Smaczne awokado, to dojrzałe awokado. Ma kremową konsystencję, a jego miąższ pozostaje jasnozielony. Stopień dojrzałości awokado można poznać po miękkim miąższu znajdującym się przy węższym końcu owocu. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem cały miąższ awokado będzie kremowy i smaczny. Przed obraniem warto to jednak sprawdzić, naciskając owoc palcem.
Jeśli miąższ jest dość twardy, awokado powinno jeszcze dojrzeć. W tym celu wystarczy pozostawić je w temperaturze pokojowej, np. na kuchennym parapecie. Można je też zapakować w torebkę papierową, która przyspieszy dojrzewanie owocu. Gdy awokado będzie już odpowiednio miękkie, ale nie macie ochoty, by je jeść, włóżcie je do lodówki. Tam spokojnie poleży kilka dni i nie będzie się już dojrzewało. Przejrzałe awokado można poznać po czarnych plamach na skórce. Wtedy też takie plamy są widoczne na miąższu, co nie jest apetyczne, ani smaczne.
Czytaj też:
Błyskawiczna pasta kanapkowa. Robię ją zawsze, kiedy nie mam nic do chlebaCzytaj też:
Klasyczna pasta jajeczna zyska na smaku. Wykorzystuj dodatkowe składniki, a kanapki nigdy ci się nie znudzą