Zupa naleśnikowa to prosty patent na to, jak wykorzystać naleśniki, które zostały. Założę się, że kiedy smażysz naleśniki, zawsze kilka placków się nie uda: a to się porwą, a to usmażą nieidealnie, albo zwyczajnie zostaną, bo placków jest więcej, niż farszu. I właśnie ta zupa jest pomysłem na to, jak takie naleśniki wykorzystać. Można ją przygotować na wiele sposobów. I założę się: jeśli raz spróbujesz, już zawsze przy robieniu naleśników będziesz myśleć o tym, aby coś zostało na pyszną zupę.
Jak zrobić zupę naleśnikową?
Można powiedzieć, że zupa naleśnikowa to po prostu rosół z naleśnikami zamiast makaronu. Niemcy i Austriacy do tradycyjnej zupy naleśnikowej (w tych krajach jest znana jako Flädlesuppe, Eierkuchensuppe albo Frittatensuppe) wykorzystują esencjonalny i bardzo aromatyczny bulion wołowy. Ale tak naprawdę można tu dać dowolny bulion: od tradycyjnego rosołu z różnych rodzajów mięs, przez bulion drobiowy, po buliony warzywne czy nawet grzybowe. Pełna dowolność.
Cały sekret polega na tym, aby naleśniki pokrojone w paski niczym makaron, zalać gorącym bulionem. My w naszym przepisie proponujemy coś jeszcze. Jeśli chcesz uzyskać rozgrzewający, lekko pikantny bulion, który dodatkowo wspomoże organizm w sezonie infekcji, dodaj do gorącego rosołu dwa przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Taka wersja smakuje rewelacyjnie.
Przepis: Rozgrzewająca zupa naleśnikowa
Bulion z naleśnikami.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 209 w każdej porcji
Składniki
- 4 naleśniki
- 1 litr bulionu
- 1/2 pęczka natki pietruszki
opcjonalnie:
- 2 ząbki czosnku
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówNaleśniki pokrój w paski, pietruszkę posiekaj, bulion podgrzej. W opcji z czosnkiem, przeciśnij ząbki przez praskę i dodaj do bulionu, kiedy będzie już gorący.
- Serwowanie zupyDo misek rozłóż kawałki naleśników, posyp pietruszką i zalej gorącym bulionem.
Inne pomysły na zupę naleśnikową
Do zupy naleśnikowej możesz dodać wszystkie dodatki, które pasują do rosołu: pokrojone warzywa (marchewkę, pietruszkę czy seler), kawałki mięsa czy ugotowane grzyby. Bulion możesz też doprawić odrobiną kurkumy, aby wzmóc jego przeciwprzeziębieniowe działanie. Bardzo smaczną opcją jest dorzucenie do miski z zupą pokrojonego w kostkę żółtego sera.
Czytaj też:
Zupa ziemniaczana z tymi dodatkami smakuje fenomenalnie. To u mnie jednodaniowy obiad lub kolacjaCzytaj też:
Tą delikatną zupą z kurczakiem zachwyci się cała rodzina. Choć jest lekkostrawna, doskonale syci