Choć lepienie domowych pierogów i uszek jest dość czasochłonne, to nie wyobrażam sobie, by nie przygotować ich własnoręcznie. Nawet, jeśli nie wyjdą idealne, są o niebo lepsze od kupnych produktów. A gdy zna się doskonały przepis na ciasto, z przygotowaniem domowych specjałów nie ma problemu.
Jakie powinno być idealne ciasto na uszka?
Idealne ciasto na uszka powinno być delikatne po ugotowaniu. By rzeczywiście takie wyszło, powinno być dość miękkie i elastyczne po zagnieceniu. W tym celu, należy pamiętać o dwóch szczegółach. Po pierwsze do ciasta lepiej nie dodawać jajka, które zwiększa jego twardość. Po drugie, do mąki należy dodać dobrze ciepłą, a nawet gorącą wodę. Zaparzenie mąki sprawi, że gluten zawarty w mące zrobi się wyjątkowo elastyczny, co też będzie zapobiegało pękaniu ciasta w czasie formowania czy gotowania.
Jak zrobić miękkie i elastyczne ciasto na uszka?
Do przygotowania ciasta na uszka tak naprawdę wystarczą dwa składniki mąka i woda. Warto też dodać odrobinę oleju, który zwiększy wilgotność i elastyczność ciasta. Robiąc uszka, najpierw należy przyrządzić farsz, a potem zagnieść ciasto. Dzięki temu ciasto nie będzie obsychało, czekając na farsz.
Przepis: Ciasto na uszka
Miękkie i elastyczne ciasto na uszka
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 8 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 110 w każdej porcji
Składniki
- 200 g mąki pszennej
- 1 łyżka oleju
- ok. 80 ml gorącej wody
- szczypta soli
- farsz grzybowy
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaMąkę przesiej do miski, dodaj do niej sól i olej. Wlej gorącą wodę, wymieszaj łyżką. Pozostaw, by woda nieco przestygła. Potem połącz składniki, przełóż ciasto na stolnicę i dokładnie wyrób, by było gładkie i elastyczne.
- Formowanie uszekCiasto podziel na 2 części. Każdą rozwałkuj na grubość ok. 2 mm, delikatnie podsypując je mąką. Ciasto pokrój na nieduże kwadraty lub wykrawaj z niego małe krążki. Na każdy nałóż trochę farszu, złóż na pół, zlep rogi powstałych pierożków.
- Gotowanie uszekW garnku zagotuj wodę, posól ją. Wrzuć uszka, zamieszaj, gotuj na średnim ogniu, licząc ok. 2 minuty od czasu, gdy wypłyną na powierzchnię. Odcedź uszka, przelej zimną wodą, dokładnie osącz, skrop olejem, by się nie sklejały.
Wigilijne uszka – kilka wskazówek
Sprawdźcie, na co należy zwrócić uwagę, by wigilijne uszka wyszły idealne.
- Ciasto na uszka rozwałkowuje się na grubość ok. 2 mm, a potem wykrawa z niego kwadraty o boku 2-3 cm. Można też wykroić krążki, a wtedy uszka wyjdą zaokrąglone.
- Po nałożeniu farszu, kwadrat lub krążek ciasta składa się na pół po przekątnej lub średnicy, dokładnie zlepia brzegi i łączy dwa naprzeciwległe końce. W ten sposób powstają „pierścionki”.
- By farsz z uszek nie „uciekał” w czasie gotowania, ciasto trzeba dokładnie zlepić. By ułatwić sobie zadanie, nie należy go zbyt mocno podsypywać mąką w czasie wałkowania. W razie potrzeby, nadmiar mąki można usunąć czystym pędzelkiem lub brzegi kwadratów lub krążków lekko zwilżyć wodą.
Czytaj też:
Obtaczam karpia w prostej mieszance i kładę na tłuszcz. Tak usmażona ryba jest pyszna i chrupiącaCzytaj też:
4 kroki do apetycznie czerwonego barszczu, czyli jak uniknąć wigilijnej wpadki