Sernik to u mnie takie ciasto, po które sięgam, kiedy mam ochotę na coś naprawdę dobrego, ale bez konieczności długiego stania w kuchni. Dlatego często piekę serniki z sera z wiaderka i serniki bez spodu, aby nie dokładać sobie dodatkowej pracy. Sernik pistacjowy to deser wyjątkowy – nie dość, że jego przygotowanie jest dziecinnie proste, to smakuje obłędnie.
Jak zrobić sernik pistacjowy z sera z wiaderka?
Kluczem do sukcesu i dobrego smaku jest tu pasta pistacjowa. I to za jej sprawą nie mogę powiedzieć, że to tanie ciasto. Do takiego sernika trzeba kupić stuprocentową pastę pistacjową: same pistacje zmielone na gładką pastę. Uwierz, że warto. Wszelkie kremy, które często jedynie w połowie składają się z pistacji, to nie jest to samo i ciasto nie będzie tak pyszne i tak mocno pistacjowe.
Rada: robiłam to ciasto w różnych wersjach, dlatego podpowiem, że ilość pistacji można nieco zmieniać (kiedyś miałam jedynie mały słoiczek pasty pistacjowej i zrobiłam ten sernik ze 100 g) – można więc przyjąć, że na ten sernik potrzeba 100-200 g pasty pistacjowej, oczywiście im więcej, tym smak pistacji intensywniejszy.
Mój sekretny dodatek do tego sernika to słony serek śmietankowy typu philadelphia. Doskonale podbija smak pistacji i słodycz deseru. Nie pomijaj tego składnika.
Przepis: Sernik pistacjowy
Pyszny i wilgotny sernik z sera z wiaderka.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 50 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 626 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg sera z wiaderka
- 125 g serka philadelphia
- 120 g drobnego cukru
- 4 jajka
- 50 g roztopionego masła
- 1 budyń waniliowy
- 200 g pasty pistacjowej
Sposób przygotowania
- Robienie masy sernikowejDo miski przełóż ser z wiaderka, serek philadelphia, cukier, jajka, roztopione (przestudzone masło) i miksuj wszystko na gładką masę. Dodaj budyń i pastę z pistacji i miksuj do wymieszania składników.
- Pieczenie ciastaPrzelej masę serową do foremki. Na dolną półkę piekarnika włóż dodatkowo naczynie wypełnione wodą. Piecz ciasto godzinę w temperaturze 175 stopni.
Nie wyciągaj sernika od razu z piekarnika. Wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki i daj mu spokojnie ostygnąć. Tak jak dzięki naczyniu z wodą nie powinien popękać, tak powolne studzenia zapobiega gwałtownemu opadaniu ciasta. Po ostudzeniu sernik można przełożyć do lodówki.
Pomysły na sernik pistacjowy
Sernik pistacjowy można udekorować wedle własnego uznania (np. czekoladą i pistacjami). Ja najczęściej podaję go jedynie oprószonego cukrem pudrem. Taki sernik jest dość słodki, dlatego będzie też świetnie smakował z kwaśnymi dodatkami, np. z sosem malinowym (patrz zdjęcie). Taki sos można zrobić z mrożonych owoców.
Czytaj też:
Najlepszy przepis na pierniczki do dekorowania. Można je zrobić nawet miesiąc przed świętamiCzytaj też:
Lemon crinkle cookies. Sprawdzony przepis na popękane cytrynowe ciasteczka