Kutia pszenna to bardzo sycący deser. Uwielbiam ten wigilijny przysmak za unikalny smak, który pozwala przywołać wspomnienia z dawnych lat. Z sentymentem wracam do czasów, gdy razem z babcią wyruszałem przedzierającym się przez śniegowe zaspy autobusem do pobliskiego miasteczka, żeby na targu kupić pszenicę na kutię oraz mieliłem mak w przytwierdzonej do kuchennego stołu maszynce.
Jaka pszenica nadaje się na kutię?
Na kutię kupuję pozbawioną łuski pszenicę, która dostępna jest w większości dużych sklepów spożywczych, na bazarach i w sklepach internetowych. Można również przygotować kutię z pszenicy z łuską, którą moja babcia moczyła przez kilka godzin w zimnej wodzie, a następnie odcedzała, przekładała do płóciennego woreczka i uderzała w niego wałkiem, aż łupinki popękały i pozostało obłuszczone ziarno. Opcjonalnie możesz połączyć mak i bakalie z ugotowaną kaszą pęczak.
Kutia pszenna – jak zrobić ten wigilijny deser?
Przygotowanie kutii rozpoczynam dzień wcześniej od namoczenia pszenicy, którą później gotuję. Nie podaję dokładnego czasu gotowania pszenicy, bo niekiedy ziarna miękną po 30 minutach, a innym razem trzeba poczekać 45 lub 60 minut, żeby nadawały się do spożycia.
Używam całego maku niebieskiego, który gotuję i dwukrotnie mielę, ale na kutię nadaje się także mak mielony, który wystarczy ugotować. Dodaję również miód (delikatny w smaku np. lipowy, wielokwiatowy), orzechy, migdały, rodzynki i smażoną skórkę pomarańczową. Możesz eksperymentować, wzbogacając smak wigilijnego deseru różnymi owocami suszonymi (np. drobno posiekanymi jabłkami, gruszkami, żurawiną, daktylami), orzechami arachidowymi, pekan, makadamia, a nawet wiórkami kokosowymi. Do kutii nadają się również mieszanki owoców kandyzowanych oraz kandyzowany korzeń imbiru. Na liście składników uwzględniłem ekstrakty, cynamon oraz mielone goździki. Dopasuj ich ilość do własnych preferencji.
Przepis: Kutia
Tradycyjna potrawa wigilijna z gotowanej pszenicy z makiem i bakaliami.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 12 godz. 30 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 478 w każdej porcji
Składniki
- 1 i 1/2 szklanki suchej pszenicy łuskanej
- 1 szklanka suchego maku niebieskiego
- 1/2 szklanki rodzynek
- 2/3 szklanki łuskanych orzechów włoskich
- 1/2 szklanki łuskanych orzechów laskowych
- 1/2 szklanki łuskanych migdałów całych lub płatków migdałowych
- 1/3 szklanki smażonej skórki pomarańczowej
- 1/2 szklanki płynnego miodu
- ekstrakt waniliowy
- ekstrakt migdałowy
- ekstrakt pomarańczowy
- cynamon
- mielone goździki
Do dekoracji:
- skórka z pomarańczy
Sposób przygotowania
- Moczenie i gotowanie pszenicyOpłukaną pszenicę zalej 3 szklankami zimnej wody i odstaw do napęcznienia. Gdy pszenica napęcznieje, odlej wodę, w której się moczyła, przepłucz ziarna na sitku i zalej ziarna 4 szklankami zimnej wody. Doprowadź pszenicę do wrzenia na średnim ogniu, zmniejsz grzanie i gotuj na małym gazie do miękkości. Ugotowaną pszenicę odcedź i pozostaw na sitku, żeby odciekła.
- Gotowanie i mielenie makuZalej mak 1 i 1/2 szklanki zimnej wody. Doprowadź do wrzenia na średnim ogniu i gotuj 5 minut, a następnie odcedź. Przestudzony mak odciśnij z nadmiaru płynu w gazie lub lnianej ściereczce i dwukrotnie zmiel.
- Przygotowanie bakaliiOrzechy włoskie, laskowe i migdały posiekaj i upraż na suchej patelni. Rodzynki zalej letnią wodą i pozostaw do napęcznienia, a następnie odsącz z nadmiaru płynu. Wskazówka: możesz zrezygnować z prażenia orzechów oraz migdałów oraz użyć migdałów i orzechów blanszowanych (obgotowanych we wrzątku).
- Łączenie składnikówDo dużej miski przełóż pszenicę, mak, orzechy, rodzynki, smażoną skórkę pomarańczową i miód. Wymieszaj składniki i dodaj ekstrakt migdałowy, pomarańczowy, waniliowy, cynamon i mielone goździki do smaku.
- ChłodzeniePrzykryj miskę z kutią folią spożywczą i wstaw na kilka godzin do lodówki, żeby smaki się przegryzły.
Wskazówka: możesz dopasować proporcje składników do indywidualnych preferencji oraz przygotować kutię jedynie z pszenicy i bakalii. Na święta robię także białą kutię, specjalnie dla mojej siostrzenicy, która jest uczulona na mak. Dodaję do kutii bez maku nie tylko miód i bakalie, ale także posiekaną gorzką czekoladę.
Jak podawać kutię pszenną?
Kutię podaję po ogrzaniu do temperatury pokojowej. Serwuję ją w salaterce lub podzieloną na porcje i przełożoną do pucharków. Przed podaniem dekoruję deser sparzoną skórką pomarańczową, którą kroję na cienkie paseczki i zwijam w „ślimaczki”. Do dekoracji możesz również użyć suszonych owoców, orzechów oraz skórki z cytryny.
Czytaj też:
Świąteczne kruche gwiazdki w czekoladzie pokocha każdy. Prosty przepis na idealne ciasteczkaCzytaj też:
Kruche babeczki nadziewam prostą masą i orzechami. Są idealne na co dzień i od święta