Bardzo lubię pasty do pieczywa, bo potrafią zamienić zwykłą kromkę chleba w niezwykłą kanapkę. A wybór past do smarowania jest spory. Można je bowiem przygotować z przeróżnych składników i doprawić na wiele sposobów. To sprawia, że za każdym razem możemy raczyć się nieco innym smarowidłem. Dziś proponuję sięgnąć po rybki z puszki. Jednak nie będzie to tuńczyk, a bardziej aromatyczny gatunek ryb, a mianowicie sardynki.
Dlaczego warto sięgać po sardynki?
Sardynki to nieduże rybki poławiane w morzach i oceanach. Należą do ryb tłustych, a więc tych najcenniejszych. To dlatego, że zawierają duże ilości kwasów omega-3, które korzystnie wpływają na serce, obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwzapalnie. Ryby te stanowią też doskonałe źródło pełnowartościowego białka. Poza tym, sardynki dzięki jadalnym ościom, dostarczają dużych ilości wapnia i witaminy D, dzięki czemu wzmacniają kości i zęby. Zawierają także dużo witaminy B12, która wspiera układ nerwowy i produkcję czerwonych krwinek.
Należy przy tym jednak pamiętać, że ryby z puszki zawierają dosyć dużo sodu. Dlatego osoby z nadciśnieniem powinny je spożywać z umiarem. By zaś ograniczyć kaloryczność kanapek, lepiej wybierać sardynki w sosie pomidorowym, niż w oleju. Można też postarać się o dokładnie osączenie rybek z zalewy.
Jak zrobić pastę do pieczywa z sardynek z puszki?
Przygotowanie pasty z sardynek z puszki jest szybkie i proste. Rybki wystarczy rozdrobnić i wymieszać z posiekanym, ugotowanym jajkiem oraz z kilkoma dodatkami. Całość można rozdrobnić przy pomocy widelca lub zblendować na gładką masę. Wszystko zależy od waszych preferencji.
Przepis: Pasta z sardynek
Pasta do pieczywa z sardynek z puszki
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 2
- Liczba kalorii
- 240 w każdej porcji
Składniki
- ok. 120 g (puszka) sardynek w oleju
- 2 jajka
- 1/2 małej cebuli
- 1 łyżka majonezu
- 1 łyżeczka musztardy
- 1-2 łyżeczki soku z cytryny
- natka pietruszki
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Przygotowanie składnikówJajka ugotuj na twardo, wystudź, obierz, posiekaj. Sardynki dokładnie osącz z oleju, rozdrobnij widelcem. Cebulę obierz, pokrój w drobną kostkę. Natkę pietruszki opłucz, osusz, posiekaj.
- Mieszanie składnikówDo rozdrobnionych składników pasty dodaj majonez i musztardę. Całość wymieszaj, dopraw do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
Pasta do pieczywa z sardynek – kilka wskazówek
Pastę z sardynek można serwować na kromkach chleba lub bułki, ale też na krakersach. Dobrze także sprawdzi się jako farsz do jajek gotowanych na twardo.
- Pastę z sardynek warto wzbogacić posiekanym szczypiorkiem, natką lub koperkiem. Dzięki temu zyska świeży aromat, a także zwiększy się jej wartość odżywcza.
- Jeśli pasta z sardynek wyszła zbyt gęsta, można ją rozmieszać z odrobiną oliwy z oliwek lub majonezu.
- Smak pasty z sardynek warto wzbogacić, dodając do niej posiekane kapary, ogórek kiszony czy trochę ostrej papryczki.
- Gotową pastę z sardynek można przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku do 2 dni.
Czytaj też:
Tę pastę do pieczywa robię z 2 tanich składników. Jest pyszna i bardzo pożywnaCzytaj też:
To smarowidło do pieczywa to moje odkrycie. Jest smaczne i sto razy zdrowsze od masła