Drewno to materiał, który doskonale sprawdza się podczas produkcji desek kuchennych oraz innych akcesoriów m.in. łyżek i szpatułek. Wyjątkowe właściwości drewna sprawiają, że stosunkowo łatwo jest utrzymać produkowane z niego akcesoria kuchenne w higienicznej czystości – naturalna celuloza drzewna ma właściwości antybakteryjne.
Co ciekawe – deski z wielu gatunków naturalnego drewna są odporne na powstawanie zarysowań, co dodatkowo chroni przed rozwojem drobnoustrojów w szczelinach – niewielkie uszkodzenia ich powierzchni często znikają samoistnie. Trzeba jednak pamiętać, że podstawą bezpiecznego korzystania z drewnianych desek kuchennych (i nie tylko) jest odpowiednia pielęgnacja, a także unikanie korzystania z tej samej deski podczas krojenia surowych mięs i ryb oraz np. pieczywa.
Korzystanie w kuchni z kilku desek do różnych grup pokarmów, chroni przed przenoszeniem się nie tylko drobnoustrojów, ale także intensywnego zapachu np. czosnku i cebuli.
Jak i czym czyścić drewnianą deskę kuchenną?
Drewniane deski kuchenne wymagają odpowiedniego czyszczenia. Większości produktów z drewna nie można myć w zmywarce oraz moczyć przez dłuższy czas w wodzie. Kontakt drewna z wilgocią oraz narażanie go na nagłe zmiany temperatury (np. suszenie na słońcu lub w pobliżu kaloryfera) może skutkować powstawaniem pęknięć, a także doprowadzić do rozpadnięcia się deski, która zrobiona jest z kilku kawałków drewna.
Drewniane deski kuchenne najlepiej czyścić od razu po użyciu pod gorącą wodą, używając niewielkiej ilości delikatnego detergentu i miękkiej gąbki lub ściereczki. Resztki detergentu trzeba spłukać, wytrzeć deskę do sucha (np. za pomocą ręcznika papierowego) i ustawić na ociekaczu do całkowitego wyschnięcia.
Nie należy układać umytej deski do krojenia na płasko, bo przylegająca do blatu powierzchnia przez długi czas pozostanie mokra, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów m.in. grzybów pleśniowych oraz powstawaniu nieprzyjemnego, stęchłego zapachu. Ponadto tam trzymana deska może się zniekształcić.
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z drewnianej deski do krojenia?
Niektóre produkty spożywcze mają intensywny zapach, który może wnikać w drewnianą deskę i przenosić się na inne pokarmy. Skutecznym sposobem redukcji intensywnych woni oraz usunięcia ewentualnych drobnoustrojów i plam jest wykorzystanie do umycia drewnianej deski kuchennej dwóch produktów, które na pewno znajdziesz w swojej kuchni, czyli cytryny (opcjonalnie limonki) oraz soli. Wystarczy posypać deskę obficie solą i przetrzeć ją przekrojoną na pół cytryną, a następnie odstawić na kilka minut i spłukać czystą wodą.
Alternatywnym sposobem czyszczenia i usuwania nieprzyjemnych zapachów z drewnianej deski do krojenia jest użycie cytryny i sody oczyszczonej lub octu spirytusowego i wody w proporcjach 1:2. Deskę do krojenia należy posypać sodą i skropić sokiem z cytryny lub spryskać wodą z octem, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać ciepłą wodą i dokładnie osuszyć.
O czym warto wiedzieć, korzystając z drewnianej deski do krojenia?
Kupując drewnianą deskę do krojenia, należy zapoznać się z zaleceniami producenta odnośnie pielęgnacji i konserwacji produktu. Wielu producentów zaleca systematyczne olejowanie deski olejem mineralnym oraz zabezpieczanie jej powierzchni woskiem pszczelim, dzięki czemu drewno nie wchłania wilgoci i jest bardziej odporna na zużycie.
Błędem jest zabezpieczanie powierzchni drewnianej deski olejem spożywczym, który jełczeje i przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu, choć tę metodę polecają niektórzy sprzedawcy.
Czytaj też:
Trik szefa kuchni na roladki z kurczaka. Są soczyste i nie rozpadają się podczas pieczeniaCzytaj też:
Jajko pęka podczas gotowania? Przestrzegaj tych zasad, a więcej nie pęknie!