Praca na desce do krojenia to podstawa podczas przygotowywania wielu dań. Na desce siekamy, kroimy i rozbijamy produkty. Nie ma nic gorszego niż deska, która w czasie krojenia warzyw czy rozbijania kotletów zaczyna jeździć po stole i nie przywiera idealnie do niego.
Połóż wilgotny ręcznik pod deskę do krojenia
Moja babcia zawsze podkładała pod deskę kuchenną ściereczkę. Dzięki temu m.in. tłumiła odgłos rozbijania kotletów. To dobry sposób, ale jednak nie jest idealny – kuchenna ściereczka jest dość gruba, co jednak wpływa na stabilność deski. Do tej pory jednak sama korzystałam z tego patentu. Do czasu, aż zwróciłam uwagę, że mój kolega, który jest kucharzem, pod deskę kładzie listek wilgotnego papieru kuchennego. Tyle wystarczy, aby deska idealnie trzymała się stołu. Ten sposób sprawi, że nie musisz martwić się, że deska odjedzie albo zacznie podskakiwać. Jedynym minusem jest to, że nie tłumi tak dobrze hałasu operowania tłuczkiem do mięsa. Dodatkowa zaleta? Po skończonej pracy możesz tym kawałkiem ręcznika jeszcze przetrzeć stół.
Deska do krojenia musi być czysta
Przy pracy na desce do krojenia zawsze najważniejsza jest higiena. Dobrze mieć w domu osobne deski do warzyw, osobne do mięsa i osobne do ryb. Niedopuszczalne jest krojenie na desce surowego mięsa, a potem położenie na niej produktów, które będziesz spożywać na surowo, np. warzyw i owoców. To proszenie się o zatrucie pokarmowe, ponieważ w surowym mięsie mogą znajdować się bakterie, które giną dopiero przy obróbce termicznej. Stąd tak ważne jest mycie desek po każdym użyciu łagodnym detergentem i ciepłą wodą. Niektórzy dodatkowo przecierają deski octem, cytryną albo szorują gąbką z odrobiną soli. Deski po umyciu należy także wytrzeć do sucha, szczególnie deski drewniane.
Czytaj też:
Jeden dodatek sprawi, że ryba usmaży się idealnie. Znany kucharz zdradził mi prosty patentCzytaj też:
Za nic nie wstawiaj ich do mikrofalówki. Eksplozje i zniszczenia gwarantowane